Na wystawie pokazujemy kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza. Przygotowaliśmy również eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięliśmy przedstawienia twarzy artysty i ułożyliśmy w ciągu analizującym jego psychikę.
Kuratorką wystawy „Bruno Schulz: Sex-Fiction” jest dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka. O wystawie pisze: „Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę. Podstawą tej diagnozy są "wyznania" artystyczne – rysunki i Xięga bałwochwalcza. Wystawa w MOCAK-u oraz towarzysząca jej publikacja starają się podważyć taki wizerunek, ponieważ wydaje się zbyt dużym uproszczeniem tej niezwykłej indywidualności.”
MOCAK podważa stereotypy na temat Brunona Schulza. Z większych kompozycji wycięto przedstawienia twarzy artysty i ułożono je w ciągu analizującym psychikę Schulza.
Historia literatury i sztuki zna twórców, którzy operują i słowem, i obrazem. Jednak rzadko się zdarza, aby na obu polach pojawił się talent równej klasy.
Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, Kraków
Czas trwania wystawy: 27.10.2022 - 19.02.2023
Wystawa „Bruno Schulz: Sex-Fiction”
Strona www wydarzenia: https://www.mocak.pl/bruno-schulz-sex-fiction