16-miedzynarodowy-konkurs-skrzypcowy-im-henryka-wieniawskiego

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

W dniach od 7 do 21 października TVP Kultura i TVP Kultura 2 oraz Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej zapraszają na 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dwa tygodnie artystycznych emocji na antenach TVP wypełnią transmisje trzech etapów przesłuchań, wyjątkowy Koncert Inauguracyjny oraz Koncert Laureatów. Agata Kwiecińska i Adam Rozlach zaproszą do telewizyjnego studia konkursowego, w którym wspólnie ze znawcami muzyki podsumują najciekawsze występy uczestników.

Za produkcję i realizację telewizyjną Konkursu odpowiada Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej. Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, współorganizatorem Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Konkurs jest współorganizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Melomani po raz 16. obchodzić będą święto wiolinistyki – kilkudziesięciu młodych wirtuozów przedstawi w Poznaniu interpretacje najwybitniejszych utworów polskiego kompozytora i innych wielkich twórców muzyki skrzypcowej. Tegoroczny Konkurs rozpocznie wyjątkowy Koncert Inauguracyjny, podczas którego usłyszymy światową prapremierę – utwór „Nova” na orkiestrę symfoniczną, napisany w 2022 roku i zadedykowany odwadze Ukrainy. Kompozytorka Victoria Polevá, urodzona w 1962 roku w Kijowie, należy do najciekawszych osobowości współczesnej muzyki ukraińskiej. 7 października Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki po raz pierwszy wykona jej kompozycję. W programie koncertu znajdą się również Symfonia „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza oraz Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dworzaka. Solistką będzie laureatka poprzedniej edycji Konkursu – Gruzinka, Veriko Tchumburidze.

Z myślą o miłośnikach muzyki skrzypcowej, TVP przygotowała telewizyjne studio konkursowe, którego gospodarzami będą Agata Kwiecińska i Adam Rozlach. Do studia zostaną zaproszeni eksperci, wybitni muzycy i znawcy sztuki skrzypcowej. Razem podsumują pierwszy i drugi etap przesłuchań, a podczas finałowego trzeciego etapu, będą nam towarzyszyć w studio każdego dnia.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego po raz pierwszy zorganizowany został w 1935 roku. Dziś jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie. Do Poznania przyjadą najlepsi młodzi skrzypkowie, reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Zafascynowani wieloletnią tradycją Konkursu, jego prestiżem oraz jedyną w swoim rodzaju atmosferą zagrają w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prezes Telewizji Polskiej ufundował specjalną nagrodę w wysokości 30 tys. złotych za najlepiej wykonany „Koncert Skrzypcowy” Henryka Wieniawskiego.

TVP Kultura i TVP Kultura2 zapraszają na Koncert Inauguracyjny w piątek, 7 października o godz. 18:50.


Poniżej plan emisji w TVP Kultura i TVP Kultura 2:

VOD

Informacje kulturalne, 07.12.2022

Informacje kulturalne, 06.12.2022

Załączniki:

Harmonogram emisji 126.33 KB

FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE