W dniach 7.10 – 12.11. 2022 w siedzibie ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5 –
w Pałacu Czapskich oraz na dziedzińcu będzie prezentowana wystawa pt. „Sztuka na zawsze…? 75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie”. Jubileuszowa wystawa WKiRDS to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja działań konserwatorskich – efektów pracy kolejnych pokoleń konserwatorów_ek związanych z Wydziałem.
Wernisaż: 7 października 2022, g. 18.00.
Wystawa czynna: pon. – sob., w g. 12.00 – 19.00.
Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje konserwatorskie, technologiczne i artystyczne oraz projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne dzieła sztuki po konserwacji, ich makiety i dokumentacje. Wystawa powstała w odniesieniu do najlepszych polskich i światowych praktyk nowoczesnej konserwacji i restauracji dzieł sztuki, łączących sztukę z nauką, tradycję
z nowoczesnością, wiedzę i umiejętności z wielką pasją.
Kulisy pracy konserwatorskiej
Ideą wystawy jest pokazanie tego, co zazwyczaj pozostaje za kulisami pracy konserwatorskiej –kompleksowych działań stosowanych w celu ratowania dzieł sztuki. Konserwator_ka w sterylnej pracowni lub na wysokich rusztowaniach w pałacu / kościele dokonuje działań, z efektami których każdy_a z nas niejednokrotnie się zetknął nie zdając sobie sprawy z tego, ile wiedzy, umiejętności
i pracy wymagało uzyskanie końcowego efektu.
75. rocznica
W 2022 r. przypada 75. rocznica powstania Studium Konserwacji Zabytków Malarstwa przy warszawskiej ASP, które zapoczątkowało funkcjonowanie Wydziału. Dziś jest największym w Polsce wydziałem kształcącym w zakresie ochrony i konserwacji-restauracji dzieł sztuki; jednostką naukową, której kadra i osoby studiujące mają zasługi dla ochrony polskiego i światowego dziedzictwa. Początkowo kluczowym celem było wykształcenie kadry profesjonalnych konserwatorów, będących w stanie podjąć się ratowania tego, co pozostało z materialnego dziedzictwa kultury narodowej po II wojnie światowej. Założyciele studium podkreślali wagę dualistycznego charakteru edukacji – artystycznego oraz naukowo-badawczego.
Ekspozycja
Wystawa prezentuje historię i teraźniejszości Wydziału, m.in.: narzędzia i artefakty związane
z zawodem, archiwalia i wywiady z nestorami WKiRDS; próbniki technologiczne, profesjonalne kopie obrazów, obiekty zabytkowe (obrazy, rzeźby, mapy, pastele, grafiki, ceramikę, meble, tkaniny po lub w trakcie konserwacji wraz z dokumentacją i historyczną aranżacją zakonserwowanych obiektów. Wyjątkową sytuację stworzymy dając możliwość podpatrywania konserwatora_ki „na żywo”
w trakcie prowadzenia procesów konserwatorskich i uczestniczenia w analizach mikroskopowych
w ramach zaimprowizowanego laboratorium. Zaprezentowane zostaną też prace plastyczne
i najciekawsze projekty badawczo-konserwatorskie kadry Wydziału, wybrane projekty studenckie, dyplomowe, doktorskie i profesorskie ostatniej dekady i osiągnięcia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji.
75-lecie Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie jest szczególnym momentem kształtujących się przemian związanych z ochroną, opieką i konserwacją w Polsce.
To dobry czas na wskazanie, jak ważnym dobrem społecznym jest utrzymanie nauki i sztuki konserwatorskiej na najwyższym poziomie – mówi dr hab. Monika Jadzińska, prof. uczelni, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.
„Sztuka na zawsze…? 75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie”
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m.st. Warszawy, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków (NIMOZ), Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Sponsor: Bank Pekao
Partnerzy wydarzenia:
Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Komitet Narodowy ICOM Polska, Zamek Królewski w Warszawie,
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Warszawy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Patroni medialni:
TVP Kultura, Magazyn SZUM, Wiadomości Konserwatorskie, Prestoportal.pl