„Karol Kurpiński wśród klasyków” to temat drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego zaplanowanej w dniach
15–17/09/2022.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego – reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.
Intencją organizatorów jest zaprezentowanie możliwie szerokiego spektrum twórczości Karola Kurpińskiego i muzyków doby klasycyzmu, stąd w programie znalazły się utwory kameralne, pieśni i arie czy utwory na orkiestrę.
Podczas koncertów zostaną zaprezentowane utwory K. Kurpińskiego, m.in. jego najsłynniejsze dzieło Warszawianka, a także takich kompozytorów jak W. A. Mozart, S. Carvalho, L. van Beethoven czy J. Haydn.
Program Festiwalu
W ramach drugiej edycji festiwalu zaplanowano 4 niepowtarzalne koncerty muzyki klasycznej, które w tym roku odbędą się nie tylko w Warszawie.
Uroczysta inauguracja zaplanowana została na 15 września 2022 r. i odbędzie się w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, kolejne koncerty zabrzmią w Nowej Miodowej - Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 oraz w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie.
W tegorocznej edycji wezmą udział artyści z Polski, Rumunii, Portugalii, Ukrainy, Litwy, Turcji.
Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, którą poprowadzi maestro Filipe Cunha z Portugalii oraz Kaunas City Symphony Orchestra (Litwa), którą z kolei dyrygować będzie Jan Miłosz Zarzycki.
W roli solistów: Marianna Humetska - fortepian (Ukraina), Yuliya Levyuk – sopran (Ukraina), Nazarii Kachala – tenor (Ukraina), Mateusz Kasprzak–Łabudziński – skrzypce, Adrian Stanciu – altówka (Rumunia).
Gwiazdą Uroczystego Zakończenia festiwalu będzie Veriko Tchumburidze skrzypaczka turecko–gruzińskiego pochodzenia, która zdobyła I nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w wieku zaledwie dwudziestu lat, natychmiast zwracając w ten sposób uwagę świata muzycznego.
Uzupełnieniem festiwalowych wydarzeń będzie audycja radiowa na falach Polskiego Radia Chopin, której emisja jest zaplanowana w sobotę, 10.09.2022 r. w godz. 19–21, poświęcona K. Kurpińskiemu i Festiwalowi. Audycję poprowadzi Marcin Gmys – muzykolog i publicysta muzyczny, biograf K. Kurpińskiego.
Organizator, Mecenas, Partnerzy
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego.
Mecenasem II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego jest PKN ORLEN, który aktywnie wspiera ważne wydarzenia promujące kulturę wysoką.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Nowa Miodowa – Sala Koncertowa ZPSM Nr 1 w Warszawie.
Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Chopin, PRESTO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Liczymy, że Festiwal wpisze się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju i będzie swoistą wizytówką współczesnej polskiej kultury bazującej na solidnych fundamentach naszego muzycznego dziedzictwa. A zagraniczni wykonawcy (soliści, orkiestra) zaproszeni do zaprezentowania się na festiwalu staną się niejako ambasadorami muzyki Karola Kurpińskiego, nie tylko w swoich krajach, ale i na całym świecie.
2. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego
Zapraszamy do śledzenia informacji na temat II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego na kanałach społecznościowych IG i FB oraz na www.fundacjaes.pl