14 września o 19:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Macieja Mazurka w Galerii Test. Mazurek to malarz, poeta, krytyk sztuki i publicysta, którego twórczość jest podróżą między zamyśleniem, a senną medytacją zanurzona w chłodnych tonacjach błękitu, zieleni i szarości i różnych ich odcieniach.
Malarstwo to walka z czasem za pomocą dwóch wymiarów płótna. Oczywiście jest to walka fikcyjna w obliczu potęgi czasu. Fikcyjna bo sztuka to wytwarzanie fikcji, która sprawia, że życie staje się „lżejsze”.
- pisze o idei wystawy Artysta
Antoni Libera i Lech Majewski o malarstwie Macieja Mazurka:
Co przykuwa uwagę w obrazach Macieja Mazurka? Kolorystyka i pustka. Główne kolory są zimne: błękit, zieleń i szarość i różne ich odcienie. Jakby ziemia wystygła i stała się krystaliczna. Jakby stała się światem podwodnym, pozasłonecznym, choć panuje w nim światło. A druga okoliczność to nieobecność człowieka. Śladu żywego ducha, choć są tu dzieła rąk ludzkich: przedmioty, budowle, miasta, nawet ślad samolotu.
Krajobraz wyludniony. Opustoszała przyroda. Pusta droga, jezioro z pozostawionym molem, kępy drzew jak z epoki daleko przedhistorycznej. Co to wszystko oznacza? Co widzi Maciej Mazurek? Być może prostą rzecz: że świat „odczarowany”, świat wyzuty ze światła innego niż fizykalne, staje się może nie martwy, lecz jakoś lodowaty. Że wraz z całą kulturą, a raczej cywilizacją przechodzi niepostrzeżenie w jakąś nową epokę, a raczej nową erę. Ludzka cywilizacja będzie w niej tylko „osadem” jak rafa koralowa, pozostałością, skorupą, którą po swych wyczynach zostawił homo sapiens. Lecz jego samego już nie ma. Lub jest, lecz niewidoczny, schowany w samolocie, którym przekreślił Niebo.
- Antoni Libera, pisarz, tłumacz, reżyser teatralny
Malarstwo Macieja Mazurka jest nasycone zamyśleniem i senną medytacją w metafizycznym duchu Giorgia Morandi. Wskazówki pędzla odmierzają minuty. Uderzenia czasu rzeźbią kontury stołu, pola, okna. Bezkresne pejzaże i pokoje, zawirowania drzew i ciszy hipnotyzują swym skupionym bezruchem.
- Lech Majewski, reżyser, pisarz, poeta, malarz
Maciej Mazurek (ur. 1963) – malarz, poeta, krytyk sztuki, publicysta. Ukończył liceum plastyczne, historię i polonistykę na UAM. Wykładał estetykę i historię kultury na Akademii Muzycznej i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadził cykl wykładów w ramach „Pracowni Otwartej” na ASP w Warszawie. Pracował w TVP Kultura. Członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt. Członek Rady Programowej i Rady Fundacji „Stowarzyszenia Twórcy dla Rzeczpospolitej”. Był członkiem redakcji „Arteonu” i redaktorem naczelnym kwartalnika „ARTTAK-Sztuki Piękne”. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych (m.in. Galeria ZPAP przy Mazowieckiej w Warszawie, Galeria Centrum Olimpijskie, Płocka Galeria Sztuki, BWA Chorzów, BWA Poznań). Obecnie prezes Radia Poznań. Autor kilku tomików poezji i trzech książek oraz wielu esejów o sztuce, recenzji, wywiadów ogłaszanych w prasie i na falach polskiego radia.
"Krzesło" 160X120 olej na płótnie, 2018
Warszawa, Galeria Test, ul. Marszałkowska 34/50
MACIEJ MAZUREK. Walka z czasem
15 września – 12 października
Wernisaż: 14 września, środa, godz. 19:00