Wnikliwi komentatorzy światowych konkursów muzycznych twierdzą, że uczenie w szkołach sztuki wykonawczej i umiejętności interpretacyjnych to za mało. Trzeba uczyć poruszania się po konkursowej rzeczywistości, nie tylko na scenie ale też od kulis, zwracając bardzo uwagę na istotę współzawodniczenia w duchu prawdy o ciężkiej pracy psychologiczno-mentalnej nad sobą i szlifowaniu talentów danych młodym muzykom.
100 młodych harfistów i ich nauczycieli spotka się Katowicach w dniach 23-25 września 2022 roku na warsztatach, debatach ale także mistrzowskich koncertach harfowych. Polskie Towarzystwo Harfowe i Centrum Edukacji Artystycznej zaprosiło wybitne autorytety świata harfy aby uczyć przygotowania się do tych najtrudniejszych konkursów muzycznych, pozwalających rozpocząć międzynarodową karierę muzyczną.
Znakomici prelegenci, legitymujący się bardzo dużym doświadczeniem artystycznym
i dydaktycznym, w osobach Prof. Chantal Mathieu (Francja), Prof. Elżbiety Szmyt (USA) otworzą przed uczestnikami tajniki sceny i kulisów dwóch najważniejszych konkursów solowych harfowych (Izrael, USA), udzielą odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: o kryteria oceniania przez jury, założenia treningu w opanowaniu tremy, o budowanie strategii pewności siebie i autoprezentacji uczestnika konkursu na wielkiej scenie i w kuluarach konkursów. Katowice - utytułowane mianem Miasta Kreatywnego UNESCO w Dziedzinie Muzyki są przykładem wielu festiwali harfowych i szybkiego rozwoju ośrodka edukacji na harfie w tutejszej Akademii Muzycznej oraz w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Seminarium dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Międzynarodowe seminarium harfistów
Wszystko o seminarium w witrynie www.harfa.pl