dobre-kino-i-spotkania-z-tworcami-wystartowala-23-letnia-akademia-filmowa

Dobre kino i spotkania z twórcami: wystartowała 23. Letnia Akademia Filmowa

Dopisała publiczność, pogoda i humory! Przedpremierowa projekcja komedii obyczajowej „Chrzciny” w reż. Jakuba Skoczenia i spotkanie z twórcami rozpoczęły w niedzielny wieczór 23. edycję Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu na Roztoczu. Przed nami jeszcze – do poniedziałku 15 sierpnia - blisko 150 filmów w 14 cyklach i spotkania z gośćmi. Dziś (poniedziałek) projekcja „Sonaty” (reż. Bartosz Blaschke), a po niej rozmowa z Lechem Dyblikiem, oraz „Piosenek o miłości” w reż. Tomasza Habowskiego, po których odbędzie się spotkanie z reżyserem i aktorem Andrzejem Grabowskim. Szczegółowy program na www.laf.org.pl/

Przedpremierowy pokaz filmu „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia uroczyście rozpoczął tegoroczną odsłonę Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Po projekcji krytyk filmowy Łukasz Maciejewski poprowadził spotkanie z odtwórcą jednej z ról Tomaszem Schuchardtem oraz z reżyserem. Film wejdzie na ekrany 18 listopada, ale zwierzyniecka publiczność, która wypełniła Kino Skarb po brzegi, mogła zobaczyć go wcześniej. Podczas spotkania twórcy opowiedzieli o przygotowaniach do produkcji i pracy na planie. Reżyser Tomasz Habowski zdradził, że Tomasz Schuchardt był pierwszym aktorem wybranym do tego filmu i opowiedział o tym, jakie trudności mieli z pogodą na planie. Tomasz Schuchardt zdradził, dlaczego doświadczony aktor nie jada zbyt dużo podczas kręcenie zdjęć posiłków i do czego przydają się kaskaderzy.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA

Kogo jeszcze zobaczymy i usłyszymy w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”? Andrzej Grabowski i debiutujący „Piosenkami o miłości” reżyser Tomasz Habowski opowiedzą o pracy nad tą produkcją w poniedziałkowy wieczór 8 sierpnia. „Piosenki o miłości” to film, który zdobył już kilka nagród, m.in. Złote Lwy w Gdyni w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, Srebrne Grono Lubuskiego Lata Filmowego dla najlepszego filmu czy Jantar za reżyserię dla Tomasza Habowskiego na festiwalu w Koszalinie „Młodzi i Film”.
Wcześniej widzowie będą mogli zobaczyć „Sonatę” (reż. Bartosz Blaschke), czyli film, w którym – podobnie jak w „Piosenkach o miłości” – dźwięk i muzyka mają szczególne znaczenie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Lechem Dyblikiem, który w „Sonacie” gra nauczyciela.

We wtorek 9 sierpnia kolejne projekcje i spotkania. Po „Moim wspaniałym życiu” (reż. Łukasz Grzegorzek) z publicznością spotka się Wiktoria Wolańska. Po pokazie tego hitu ostatniej jesieni prawdziwa gratka dla kinomanów: we wtorkowy wieczór w Kinie Skarb w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy w Polsce publiczny pokaz komedii gangsterskiej „Nie cudzołóż i nie kradnij”. To komediowa opowieść o tym, jak małe grzechy mogą doprowadzić do prawdziwej lawiny nieszczęść. W tym reżyserskim debiucie Mariusza Kuczewskiego, scenarzysty m.in. „Underdoga” i trzech części „Listów do M.”, zobaczymy Mateusza Banasiuka, Aleksandrę Popławską i Mariusza Drężka. Oni też – wraz z reżyserem i producentką Magdaleną Kuczewską – spotkają się z publicznością w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”.

RÓŻA i HAŃBA! Koncertowo

Na dziedzińcu zabytkowego Browaru Zwierzyniec rozstawiona jest scena, na której dziś (poniedziałek, o północy) zagra zespół Róża. Wybrzmią utwory z debiutanckiego albumu „Bu!”, który ukazał się na początku roku.

W środę na LAF zagra krakowski zespół Hańba!, czyli Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa. W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014).
Wstęp na koncerty: bezpłatny.

NOWE CYKLE, ALE O STARYCH NIE ZAPOMINAMY

LAF to rokrocznie projekcje filmów połączonych w cykle. Tym razem szczególnie ciekawie zapowiada się przegląd mniej znanej twórczości ikony kina Ingmara Bergmana, retrospektywa francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, filmy na jubileusz 50-lecia pracy twórczej Joanny Żółkowskiej, przedpremierowe projekcje pięciu obrazów Algierczyka od lat 60-tych mieszkającego we Francji, czyli Tony’ego Gatlifa, czy filmy pod mocno aktualnym dziś hasłem „Emigranci” (w tym prezentowany przedpremierowo szwedzki obraz „Emigranci” w reż. Erika Poppe).
Tradycyjnie dzieci mogą bezpłatnie zobaczyć dobre kino stworzone specjalnie dla nich – to w cyklu „Król LAF”. Miłośnicy horroru i thrillera będą się bać na projekcjach pod hasłem „Strachy na LAF-y” (tu aż siedem przedpremier). Nagradzane filmy, w tym ambitne i artystyczne hity ostatnich miesięcy, zobaczymy w cyklu „Klubowy karnet”, a po zmroku na dziedzińcu historycznego Browaru Zwierzyniec można oglądać „Kino Nocne”.

LAF i jego WYJĄTKOWOŚĆ

Letnia Akademia Filmowa
jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. Atutem LAF jest jego umiejscowienie w stolicy Roztocza, więc kinomani mogą też skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO i z pewnością jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc województwa lubelskiego.

Lech Dyblik, mat. prasowe

Lech Dyblik, mat. prasowe

Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE