iv-edycja-konferencji-naukowej-wojna-i-morze-od-sredniowiecza-po-wspolczesnosc

IV edycja Konferencji Naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza
do udziału w IV Edycji Konferencji Naukowej
„Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”
25-26 sierpnia 2022 r.

WSTEP WOLNY!

W 2022 r. obchodzimy kilka szczególnych rocznic – ważnych nie tylko dla historii Marynarki Wojennej, ale również dla najnowszych dziejów Polski. Jedną z nich jest 85-lecie wejścia do służby pod biało-czerwoną banderą naszego legendarnego niszczyciela ORP Błyskawica. To właśnie 25 listopada 1937 r. rozpoczęła się historia okrętu, który stał się jednym z symboli polskiego udziału w walkach II wojny światowej. Zmagania o Narwik, operacje Dynamo, Torch, Overlord, prawie 200 misji konwojowych i patrolowych to tylko niektóre karty z bohaterskich dziejów „Błyskawicy” - jednostki, która dzisiaj jest pomnikiem naszej historii.

Chociaż poświecono jej wiele miejsca w rozmaitych monografiach i periodykach, to nadal pojawiają się materiały, które rzucają nowe światło na dzieje legendarnego okrętu. Podobna sytuacja ma miejsce także w odniesieniu do innych tematów związanych z historią oręża morskiego. Wiele z nich czeka na swoich odkrywców, na swoje przełomy. Wysiłki te od zawsze są stymulowane przez wymianę poglądów oraz wyników badań. Doskonałą platformą do tego będzie czwarta już edycja konferencji naukowej „Wojna i Morze. Od średniowiecza po współczesność”, przygotowywanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno zawodowych badaczy, muzealników, jak także tych wszystkich, dla których historia marynarki wojennej jest pasją.

Patronat Honorowy nad Konferencją objęło Polskie Towarzystwo Historyczne, Partnerem przedsięwzięcia jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Patronat Naukowy objęły Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet im. M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Gdański.
Patronami Medialnymi zostali: TVP Kultura, TVP 3 Gdańsk, TVP Historia, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Zawsze Pomorze oraz Polska Zbrojna.

Serdecznie zapraszamy!

IV edycja Konferencji Naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”

IV edycja Konferencji Naukowej „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”

 www.muzeummw.pl

VOD

Informacje kulturalne, 11.08.2022

Informacje kulturalne, 10.08.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE