Za nami 15. edycja Audioriver. Podczas trzech dni, na 11 scenach wystąpiło ponad 100 artystów muzyki elektronicznej, a wśród nich m.in. The Blaze, Solomun, Sevdaliza i BICEP. Dopełnieniem lineupu były panele dyskusyjne z udziałem artystów, dziennikarzy oraz postaci ze świata kultury i edukacji.
Tegoroczna edycja Audioriver wyróżniała się cudownie zaaranżowaną przestrzenią, dopracowaną w każdym stopniu – od stref chilloutu po design każdej sceny, gdzie królowały różne gatunki elektroniki. Jednak to przede wszystkim doskonale dobrany lineup, jak co roku, przyciągnął tłum na płocką plażę.
W piątek największe emocje wywołały występy na Main Stage. Można było tam usłyszeć koncerty m.in. takich gwiazd, jak WhoMadeWho, którzy niezmiennie zachwycili swoją energią i ogromnym entuzjazmem, The Blaze – powracających do Płocka
z premierowym, świetnie przygotowanym multimedialnym live show, a także DJ-skiej ikony muzyki elektronicznej – Solomuna, grającego aż do świtu dla pełnej publiczności pod Main Stage. Fantastyczny klimat towarzyszył także występom na pozostałych scenach – ogromną publiczność zebrały występy Gorgon City, Wilkinsona czy Bena Böhmera.
Drugiego dnia, mimo niesprzyjającej pogody i momentami silnych opadów deszczu, festiwalowa publiczność nie zawiodła i wyposażona w kolorowe peleryny przeciwdeszczowe, tłumnie stawiła się przed scenę główną, na rewelacyjny koncert hipnotyzującej Sevdalizy. Artystka, poza kapitalnym solowym występem, zaskoczyła uczestników nieoczekiwanym duetem z raperem Quebonafide. Na występie BICEP również nie mogło zabraknąć wielkiej i oddanej publiczności, której deszczową aurę rekompensowały doznania muzyczne oraz technika na najwyższym poziomie. Po występach headlinerów, festiwalowicze wypełnili po brzegi wszystkie zadaszone sceny, aby tam oddać się w pełni muzyce do białego rana. Liczna publiczność zebrała się m.in. na secie DJ-a Fresha w Hybrid Tent, a także wszystkich występach na scenie Kosmos. Wypełniony po brzegi był również Circus Tent, gdzie na zakończenie nocnej części Audioriver wystąpili Âme i Dixon.
Tegoroczna edycja Audioriver to także kilka nowości – na terenie festiwalu powstała strefa edukacyjna, Audiohome: #JesteśwDomu, w której każdy uczestnik mógł uzyskać wsparcie psychologów, edukatorów oraz wolontariuszy, którzy byli w regularnym kontakcie z ochroną oraz służbami medycznymi. Powstała też nowa scena – Coulor Stage, która urzekając wyjątkowym designem i pozytywnym brzmieniem muzyki tanecznej od house po disco, z miejsca przyciągnęła tłumy i zyskała pozytywne opinie publiczności.
Na szczególną uwagę zasługuje również strefa paneli dyskusyjnych, która od kilku lat jest merytorycznym i edukacyjnym uzupełnieniem głównego programu festiwalu. W sobotę na Starym Rynku w Płocku, podczas niebiletowanej i otwartej dla wszystkich części, odbyło się pięć różnych dyskusji z udziałem artystów, dziennikarzy oraz postaci ze świata kultury i edukacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat „Odpowiedzialność społeczna w świecie kultury – obowiązek czy przekraczanie granic artystycznej twórczości?”, w którym wzięli udział Dorota Masłowska (pisarka), Xawery Żuławski (reżyser) oraz Iwona Skwarek (piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i DJ’ka, połowa duetu Rebeka). Uczestnicy dyskusji rozmawiali o aktualnym miejscu artysty i o tym, dlaczego coraz częściej zabierają głos na tematy społeczne. Bardzo dużo emocji wzbudził także ostatni panel „Racjonalna polityka narkotykowa – metody i konsekwencje społeczne”, w którym uczestniczyli: Jerzy Afanasjew (aktywista i edukator, który zajmował się problematyką substancji psychoaktywnych m.in. w Społecznej Inicjatywie Narkopolityki) i Weronika Lewicka (psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień i seksuolożka współpracująca m.in. z Fundacją Edukacji Społecznej). Podczas rozmowy można było się dowiedzieć jak wygląda profilaktyka, edukacja i redukcja szkód z zakresu substancji psychoaktywnych, do których również należy alkohol czy tytoń. Warto dodać, że Audioriver, to pierwszy komercyjny festiwal, który zorganizował akcję edukacyjną w tym zakresie.
Jak co roku, zwieńczeniem festiwalu było Sun/Day, czyli trzeci dzień Audioriver, który pomimo niepogody urzekał liczbą dekoracji, kolorów i instalacji artystycznych, zaprojektowanych w oparciu o specjalnie przygotowane elementy aranżacyjne pochodzące z materiałów naturalnych. Podczas festiwalowej niedzieli, naturalnie nie zabrakło również świetnej muzyki. Najwięcej osób pojawiło się na ostatnich występach tego wieczoru – na Park Stage. Niesamowicie taneczny i energetyczny set zaprezentował Mall Grab, a na kultowych schodach w parku jak zwykle zachwycił przyjaciel festiwalu i jedna z gwiazd międzynarodowej sceny, Damian Lazarus. Kapitalnym zwieńczeniem całego Audioriver było również wspólne świętowanie 15. urodzin festiwalu przez organizatorów i publiczność.
Organizatorem Audioriver Festival, który odbył się w Płocku
w dniach 29-31 lipca 2022 r. jest Fundacja Jest Akcja!
Partnerzy festiwalu: Miasto Płock, POKiS, Red Bull
fot. Artur Nowicki
Audioriver to jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce i zarazem wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. To tutaj można jednocześnie zobaczyć najsłynniejszych na świecie reprezentantów house'u, techno i drum&bassu, jak i światowe gwiazdy elektroniki ocierającej się o pop, rock czy hip-hop. Audioriver łączy wiele światów i wszyscy tutaj są równi. Gigant sceny jest tak samo ważny jak nieznany eksperymentator. Fan Audioriver jeżdżący do Płocka od lat, jest równie istotny jak początkujący słuchacz elektroniki. Organizatorzy wydarzenia i niezwykle pozytywna publiczność festiwalu witają z otwartymi ramionami wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i chcą zużyć dużo energii na wyrażaniu tego podczas koncertów, live-actów i setów DJ-skich.
Więcej na www.audioriver.pl