13-festiwal-tanca-warsaw-ci-flow

13. Festiwal Tańca Warsaw CI Flow

W lipcu 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow przyłącza się do światowych obchodów 50-lecia Kontakt Improwizacji. Wraz z międzynarodową kadrą, uczestnicy będą pogłębiać praktykę poprzez lekcje techniki KI oraz warsztaty somatyczne i performatywne. Natomiast dla publiczności, organizatorzy zaplanowali wystawę, tematyczne jamy, warsztaty, weekendowe zajęcia dla dzieci i rodziców.
Festiwal potrwa od 8 do 13 lipca.

Kontakt Improwizacja tworzy unikalną przestrzeń poprzez ruch i ucieleśnioną refleksję. Wspiera osobiste zasoby, twórczość i rezyliencję, a tym samym przyczynia się do budowania kapitału społecznego, którego wartość wykracza poza ramy samego tańca. Organizatorki Flow mają nadzieję stworzyć bezpieczne, inkluzywne miejsce spotkań i poszukiwań w tańcu oraz wymiany doświadczeń. Do budowania programu zostali zaproszeni nauczycielki i nauczyciele nie tylko z Europy m.in.: Antoine Ragot (Francja); Mirva Makinen (Finlandia); Edo Ceder (Izrael), twórca projektu performatywnego powstającego w trakcie festiwalu; Iwona Olszowska i Paweł Konior (Polska), jeden z najstarszych duetów KI w Polsce oraz Nita Little (USA), prekursorka KI na świecie.

Pośród kadry nie zabrakło przedstawicieli Ukrainy - Sveta Bird i Daniel Drago, to duet, który na co dzień zajmuje się praktykami kontemplacyjnym i ekologicznymi. Część przygotowań do festiwalu przypadło na pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Nie mogłyśmy nie zareagować, szczególnie, że już wcześniej planowałyśmy zaprosić nauczycieli z Ukrainy. Festiwal wspiera osoby objęte konfliktem: stąd więcej zaproszeń dla nauczycieli, stypendia dla uczestników, a część dochodu zostanie przekazana na wsparcie ośrodków uchodźczych, m.in. we Lwowie - dodaje Paulina Święcańska, dyrektorka festiwalu i prezeska Fundacji Artystycznej PERFORM.

Jakie wydarzenia znalazły się w programie?

Tegoroczna edycja zbiega się z 50-leciem Kontakt Improwizacji na świecie (w Polsce istnieje ponad 25 lat). Pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie otwarcie wystawy „50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie”. Ekspozycja pokaże jak wczesne eksperymenty grupy tancerzy ze Stanów Zjednoczonych przeobraziły się w jeden z najciekawszych nurtów tańca XX w., który zmienił radykalnie myślenie o tańcu, praktykę tańca współczesnego i praktyki performatywne na świecie. Na wystawie prezentowane będą materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty wypowiedzi artystów, nagrania. Kuratorem wystawy jest Colleen Bartley, która po wernisażu poprowadzi jam „Underscore”.

W programie znalazły się zajęcia o różnych poziomach zaawansowania. Do każdego z nich można po prostu dołączyć i uczestniczyć w nim we własnym tempie. Ważną częścią festiwalu jest odpoczynek, osobista refleksja, rozmowy z innymi i obserwacja tego co się dzieje - wszystko to jest niezwykle ważne w praktyce KI. Nie mogło zabraknąć też jamów tematycznych. Jem jest kwintesencją improwizacji – przychodzimy z osobistym warsztatem i ciekawością – ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie w kolejnej minucie. To miejsce spotkania po całym dniu warsztatów, zabawy z innymi, ale też miejsce na kompozycję i spontaniczne działania grupowe. W tym roku będziemy mieć muzykę na żywo, wizualizacje, działania performatywne, ale też czas na taniec w ciszy i skupieniu - wylicza Klara Łucznik, kuratorka festiwalu i wystawy.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal Tańca Warsaw CI Flow, mat. prasowe

Festiwal Tańca Warsaw CI Flow, mat. prasowe

Szczegółowy program: www.polandcontactfestival.com/program/
Wideo z 12. edycji Warsaw CI Flow: https://youtu.be/5-tz_Q-xtIo

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE