16–17 lipca 2022 godz. 10.00–16.00
muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/warsztaty-tworczego-pisania-z-eliza-kacka
fb.me/e/1UCcm8GPk
W ramach VI edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania z Elizą Kącką inspirowane twórczością
Marii Konopnickiej i hasłem „krzywdopisanie”.
Marię Konopnicką można by nazwać krzywdopisarką, pisarką ludzkiej krzywdy: jej poetką, opowiadaczką – i wypowiadaczką. Krzywda ludzka w jej pisaniu miała wiele – mniej i bardziej oczywistych – wcieleń. Wrażliwość społeczna Konopnickiej prowokowała ją nie tylko do bezpośredniego zaangażowania (choć i tego aspektu jej biografii nie lekceważymy). Widać, jak wykluczenie, opresja, niesprawiedliwość działały na jej wyobraźnię. I w tym wysiłku intensywnej narracji o krzywdzie okazuje się bardzo aktualna.
Uczestnicy warsztatów napiszą krótką prozę lub wiersz o krzywdzie – jednej, konkretnej, nieabstrakcyjnej.
Zasady uczestnictwa
Tekst o długości do 4 stron maszynopisu (7200 znaków ze spacjami) na temat „Największe świństwo, jakie zrobiłem w życiu” w formie opowiadania lub mikrodramatu należy przesłać na adres gabinetliteracki@ossolineum.pl w terminie do 30 czerwca 2022. Listę zakwalifikowanych ogłosimy do 8 lipca 2022.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Muzeum Pana Tadeusza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Muzeum Pana Tadeusza to część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w której zbiory Ossolineum prezentowane są na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).
Wystawa stała muzeum składa się z trzech części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych za pomocą stu aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.
Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to opowieść o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana NowakaJeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta trzecia ekspozycja stała – „Pan Tadeusz Różewicz”.
Wystawa o Tadeuszu Różewiczu stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej, ale po jej zakończeniu stronił od polityki. Chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości oraz wybitnym poetą. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).
Bogaty program edukacyjny i artystyczny muzeum, a także szereg organizowanych przez placówkę wystaw czasowych i działań interdyscyplinarnych poszerzają perspektywę problemową wystaw stałych, co pozwala na podjęcie dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej. Muzeum prowadzi także działalność badawczą i inspiruje wydarzenia poświęcone społecznemu oddziaływaniu twórczości literackiej.
Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez sześć lat działalności odwiedziło ponad dwieście sześćdziesiąt tysięcy osób.
W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).
Warsztaty twórczego pisania z Elizą Kącką
Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem Rynek 6, 50–106 Wrocław
czynne: wtorek–niedziela 10.00–17.00
www.muzeumpanatadeusza.pl
www.facebook.com/panatadeusza
www.instagram.com/muzeumpanatadeusza