debata-jedni-drugich-o-spolecznych-i-ekonomicznych-aspektach-patriotyzmu

Debata „JEDNI DRUGICH…” – o społecznych i ekonomicznych aspektach patriotyzmu

Czy solidarność mamy we krwi? Dlaczego Polacy tak chętnie pomagają uchodźcom z Ukrainy? Czy programista wyjeżdżający za granicę w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia jest patriotą? 9 czerwca o godzinie 17:00 Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zapraszają na debatę "JEDNI DRUGICH…". To kolejne spotkanie w ramach projektu "DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM", podczas którego organizatorzy zachęcają do refleksji nad współczesnymi obliczami patriotyzmu. Ruszyła rejestracja na wydarzenie.

Tym razem – zasiadając w Piotrowej łodzi na ekspozycji Mt 5,14 – Muzeum Jana
Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – goście debaty odwołają się do homilii papieża na gdańskim osiedlu Zaspa. Przesłanie Jana Pawła II dotyczące solidarności posłuży jednak do współczesnych rozważań: Jak rozumiemy dziś patriotyzm w jego wymiarze społecznym i ekonomicznym?

W debacie udział wezmą: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor Biełsat TV),
prof. Ryszard Bugaj, (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN), prof. Paweł Kowal (poseł na Sejm RP, Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Paweł Skibiński (Wydział Historii UW). Spotkanie poprowadzi: dr hab. Michał Łuczewski, Wydział Socjologii UW.

Naszym założeniem jest bardzo szerokie spojrzenie na zjawisko patriotyzmu i wynikające z niego postawy – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. – Gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie, koncentrowaliśmy się na zagadnieniu posłuszeństwa wobec władzy. Teraz, wychodząc historycznie od Solidarności, razem z naszymi ekspertami skupiamy się na patriotyzmie w jego wymiarze społecznym, ekonomicznym, ekologicznym. Chcemy rozważać tę wartość w kontekście służby drugiemu człowiekowi.

Zaproszenie na debatę skierowane jest do nauczycieli, ludzi nauki, aktywistów społecznych, studentów, starszej młodzieży i wszystkich zainteresowanych zjawiskiem solidarności – zarówno tej pisanej przez wielkie "S", czyli ruchowi społecznemu powstałemu w latach osiemdziesiątych, jak i uniwersalnej postawie, którą jako naród praktykujemy.

Integralnym elementem projektu są badaniach fokusowe dla nauczycieli, które pozwolą zbadać postawy patriotyczne wśród uczniów oraz stworzyć angażujące materiały dydaktyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się za pomocą formularza pod adresem:
www.centrumjp2.pl/debata-jedni-drugich-dwa-kolory

Adres debaty: Mt 5, 14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 (kopuła Świątyni Opatrzności Bożej)

Mt 5, 14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest współorganizatorem wydarzenia.

Partner debaty: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Patroni medialni: Rzeczpospolita, PLUS-MINUS, TVP Kultura, TVP Polonia, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji PZU.

Debata

Debata "JEDNI DRUGICH…".

Kolejne debaty w ramach cyklu „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM” zaplanowane zostały w następujących terminach:
9 sierpnia, Muzeum Powstania Warszawskiego, „WSTAŃ I WALCZ!”
28 września, Stadion Narodowy, „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM”

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE