ruszyly-46-opolskie-konfrontacje-teatralne-klasyka-zywa

Ruszyły 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”!

Do 5 czerwca potrwa przegląd najciekawszych spektakli opartych o klasykę polskiej literatury ¬ 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”. Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu pojawią się najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen. Publiczność 46. OKT będzie mogła wziąć udział także w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Podczas przeglądu pokazane zostanie sześć tytułów. Na początek zobaczyć będzie można dwa spektakle Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, czyli „Dziady” (reż. Maja Kleczewska) oraz „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (reż. Cezary Tomaszewski). Kolejnymi zaprezentowanymi przedstawieniami będą „Lilla Weneda” (reż. Grzegorz Wiśniewski) z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz „Balladyna” (reż. Konrad Dworakowski) z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu. Na zakończenie 46. OKT na opolskiej scenie zagoszczą: „Lalka” (reż. Radosław Rychcik) z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz „Kurka wodna albo urojenie” (reż. Igor Gorzkowski) z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni Jury w składzie: Andrzej Mastalerz, Małgorzata Piekutowa, Jacek Raginis-Królikiewicz, Agnieszka Wójtowicz i Michał Zadara.

W ramach 46. OKT nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przygotowało program „Edukacja_klasycznie. Klasyka_alternatywnie”, który jest zaproszeniem do eksperymentu z formułą klasyki.

Przed każdym spektaklem konkursowym odbędzie się spotkanie z serii „Słowem wstępu”, które będzie wprowadzeniem widza do spektaklu. Natomiast po każdym ze spektakli zaplanowano spotkania z twórcami, które poprowadzą kolejno: Katarzyna Janowska, Łukasz Drewniak oraz Katarzyna Niedurny.

Odbędą się również: warsztaty wokół przedstawień, wykład Michała Zadary „Język klasyki we współczesnym teatrze polskim” oraz rozmowa „Kulisy klasyki” z Patrykiem Kenckim i Zenonem Butkiewiczem.

Dodatkowo wśród atrakcji znajdą się koncerty muzyki klasycznej oraz rozrywkowej, a także czytania performatywne realizowane w formie stacjonarnej i online.

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne są finałem VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Przegląd odbędzie się w 2022 roku w dniach 27 maja - 5 czerwca.

Ruszyły 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”!

Ruszyły 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”!

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Partnerzy: TVP Kultura, teatralny.pl, Filharmonia Opolska, Radio Opole, e-teatr.pl, Nowa Trybuna Opolska, Presto, Radio Doxa, Pismo Teatr, Dziennik Teatralny

Sponsorzy: PGE, Narodowy Bank Polski, Artim, Lotto, Opolgraf

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE