nim-wstanie-dzien-spektakl-teatralny-dedykowany-pamieci-krzysztofa-komedy

„Nim wstanie dzień”- spektakl teatralny dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy.

2022 rok upamiętnia 91 rocznicę jego urodzin.

Spektakl opowiada o życiu, karierze, jak również tragicznym wypadku − bezpośredniej przyczynie śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pianistów jazzowych XX wieku. To pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje, tworząc niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Krzysztof Komeda, przez wielu uchodzący za człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, zaprasza widza do intymnej wyprawy w głąb prywatnego świata osobistych rekonstrukcji zdarzeń, wspomnień i przeżyć, które ukształtowały jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię.

Spektakl bazując na dokumencie i literackiej fikcji przywołuje postać awangardowego kompozytora, zyskując na jego edukacyjnym i kulturotwórczym wymiarze. Środek ciężkości opisywanej przez muzyka rzeczywistości związanej z tragicznym przeżyciem jest również próbą zażegnania sporów dotyczących radykalnych opisów okoliczności śmierci artysty w ogólnodostępnych publikacjach. W kontekście całej historii to swoiste przekształcenie oraz próba przyjrzenia się jego relacjom z bliskimi.

Ta wielowymiarowa opowieść o polskim kompozytorze i jego geniuszu, bez względu na okoliczności stanowi ekscytującą, łączącą różne dziedziny sztuki, propozycję wystawienniczą. Spektakl niewątpliwie trafia do zróżnicowanych odbiorców, zarówno tych niezaznajomionych z twórczością Krzysztofa Komedy, jak i również jego miłośników, także z tzw. lat katakumbowych, w czasach, gdy artysta stanowił symbol wolności, „biletu do zgniłego zachodu”, ucieleśniającym marzenie o ucieczce zza żelaznej kurtyny.

TRASA TEATRALNA w 2022 r.

2022 rok to dla spektaklu „Nim wstanie dzień” czas pełnego rozkwitu. Ponadgodzinne widowisko będzie okazją do wyruszenia w refleksyjną podróż z Krzysztofem Komedą, prekursorem polskiego jazzu i wybitnym artystą. Można rzec, że kwiecień jest miesiącem Komedy. Krzysztof Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 roku, zmarł 23 kwietnia 1969 roku.
Wiosenne spektakle stanowią jedynie intro do całorocznej trasy, która będzie miała swój przebieg na kilkudziesięciu teatralnych scenach w różnych zakątkach Polski.

- 08.04.2022 Centrum Kultury Św. Jana w Gdańsku – Nadbałtyckie Centrum Kultury
- 09.04.2022 Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
- 26.04.2022 Teatr Dramatyczny w Koszalinie
- 27.04.2022 Sala koncertowa Radia Wrocław
- 28.04.2022 Dzierżoniowski Ośrodek Kultury – Kinoteatr Zbyszek
- 29.04.2022 Teatr Miejski w Lesznie
- 30.04.2022 Żarski Dom Kultury
- 27.05.2022 Teatr Stary w Bolesławcu
- 28.05.2022 – Hala Spacerowa Domu Zdrojowego w Świeradowie – Zdroju


O kolejnych spektaklach będziemy Państwa informować na stronach organizatorów oraz patrona medialnego tvpkultura.tvp.pl

ARTYŚCI
Krzysztof Witkowski
− reżyser i autor scenariusza spektaklu „Nim wstanie dzień”, gitarzysta basowy, twórca Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz. Twórca polsko–angielskiego projektu Roy Bennet Group oraz producent albumu „Positive Energy” z 2010, wydanego pod patronatem radiowej Trójki. Wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury”. Uhonorowany Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Adam Kawończyk − zaliczany do czołowych polskich trębaczy jazzowych w Polsce. W 1975 roku zadebiutował na festiwalu Jazz nad Odrą i otrzymał nagrodę jako instrumentalista. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej. Były to formacje Extra Ball, Made in Poland Ptaszyna Wróblewskiego oraz muzycy m.in.: Janusz Muniak, Krzysztof Ścierański, Marek Bałata, Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Oleg Dyyak − multiinstrumentalista, akordeonista, klarnecista i perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Wśród postaci, z którymi współpracował, są takie znakomitości, jak John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias, Frank London, kwartet smyczkowy Dafo oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia. Od wielu lat związany z zespołem The Cracow Klezmer Group.

Dr Piotr Domagała − gitarzysta jazzowy. Obecnie jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obronił pracę doktorską. Wykłada także w klasie gitary Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi m.in.: Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Markiem Bałatą.

Michał Kosela − aktor i pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (aktualnie Akademia Sztuk Teatralnych). Od 2014 roku związany jako aktor z Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

multimedia:
Dr hab. Agata Szuba
− pracownik naukowo-artystyczny w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP prowadzi Pracownię Fotografii Intermedialnej.
Daniel Kusak − specjalizuje się w animacji stop-motion. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Patronat medialny: TVP Kultura
Sponsorzy:
Port Lotniczy Wrocław, który wspiera „Kulturę wysokich lotów”, Fundacja KGHM Polska Miedź, Miasto Świeradów – Zdrój, Uzdrowisko Świeradów – Polska Grupa Uzdrowisk.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

https://umwd.dolnyslask.pl.

Organizatorem dolnośląskich pokazów są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green

„Nim wstanie dzień”- spektakl teatralny dedykowany pamięci  Krzysztofa Komedy.

„Nim wstanie dzień”- spektakl teatralny dedykowany pamięci Krzysztofa Komedy.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz dla Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie w Bolesławcu za przekazane rekwizyty, bez których realizacja spektakli nie byłaby możliwa.

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE