Koncertowy album SŁOWIŃSKA–AUKSO–KONIECZNY to hołd dla Zygmunta Koniecznego – twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej, wybitnego kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, autora muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował do dzieł takich reżyserów, jak Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Polską Nagrodą Filmową, jak i nagrodą Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Koncert promocyjny wydawnictwa odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Centrum Kongresowym ICE Kraków 27 maja 2022.
Album live SŁOWIŃSKA–AUKSO–KONIECZNY nagrany w sali koncertowej NOSPR w Katowicach stanowi summę kompozytorskich dokonań Koniecznego. Dokumentuje wydarzenie z udziałem Joanny Słowińskiej, orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz formacji Stanisław Słowiński Quintet. Na projekt złożyły się w części wykonania i nagrania premierowe – w nowych aranżacjach Stanisława Słowińskiego. Niektóre z utworów kompozytor dedykował solistce Joannie Słowińskiej (m.in. solowe partie kantatowej formy Serce moje gram do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), inne znane są z repertuaru Ewy Demarczyk lub skomponowane do filmów (Jańcio Wodnik) i spektakli teatralnych (Noc listopadowa). Znalazły się tutaj również kompozycje do tekstów wybitnych poetów (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim, Miron Białoszewski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka i inni) – definiujące dzisiaj rangę i kanon gatunku piosenki literackiej.
• "Joanna Słowińska mnie zachwyciła. Pomyślałem, że chciałbym z nią pracować, chciałbym dla niej pisać. Komponowałem muzykę do tekstów Wyspiańskiego z okazji stulecia premiery Wesela, zaproponowałem i po paru takich „domówieniach” zgodziła się zaśpiewać. Nie musiałem jej specjalnie przestawiać, namawiać na jakieś innego typu interpretacje i operowanie głosem, tylko „wprost” tak chciałem: jak śpiewała w tych piosenkach ludowych, tak śpiewała u mnie w Wyspiańskim. Joanna ma coś wspaniałego, trochę jakby z muzyki ludowej, taki ostry głos, który szalenie mi odpowiada, bo moja muzyka też jest blisko takich ludowych śpiewów. No i jest zupełnie inna od Ewy Demarczyk, a ma tę ekspresję, która tak działa na ludzi. (...)
Joanna Słowińska jest wszechstronną artystką. Wszystko znakomicie robi, z wyczuciem stylu; podziwiam ją zawsze. Widziałem te brawa, słyszałem te brawa; niebywałe! Publiczność wspaniała, wspaniała reakcja; bardzo udany i wspaniały koncert!"
[ Zygmunt KONIECZNY ]
• "Zygmuntowi Koniecznemu udało się wyjście poza źródła amerykańskie. Różne konwencje, różne style piosenki amerykańskiej i ich przemożny wpływ na to, co się dzieje w Europie często poddawał krytyce i wydaje mi się, że udawało mu się tym konwencjom uciec. // – I dzisiaj też będziemy się poruszać pomiędzy konwencjami. Bo tak: z jednej strony mamy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. // – Z drugiej strony: kwintet Stanisława Słowińskiego w bardzo mocnym składzie. Zespół młodego skrzypka; bardzo ciekawa postać polskiej sceny jazzowej przede wszystkim, ale nie tylko; znów z takim wyjściem jak to w Polsce bywa: w świat muzyki ludowej. // – No ale jak się wychodzi z takiego domu – jak mama śpiewa, a zaśpiewa: Joanna Słowińska, którą państwo znają doskonale z naszej sceny folkowej, tradycyjnej – no to trudno zamykać się w jednym gatunku. // – Zdecydowanie. To jest – wiemy już pewnie – rodzinne muzyczne przedsięwzięcie, które bardzo dobrze działa. Jeśli chodzi też o wchodzenie w ten świat, który Zygmunt Konieczny zasygnalizował, pokazał.
[ HCH / Jacek HAWRYLUK & Bartek CHACIŃSKI ]
• "Niezwykły wieczór, prawie 1800 osób zasiadło dzisiaj w fotelach. Zygmunta Koniecznego znam od lat sześćdziesiątych; miał wtedy niezwykłą wykonawczynię, była nią Ewa Demarczyk. Po latach równie charyzmatyczną stała się Joanna Słowińska, czego byliśmy dzisiaj świadkiem."
[ Joanna WNUK-NAZAROWA ]
• "Muzyka Zygmunta Koniecznego jest niezwykle wysmakowana; wysłyszana. Pisana tak, by każdy z dźwięków miał swoje miejsce, swój sens. Mam nadzieję, że uczynimy słuchaczy, którzy na ten koncert dotrą, ludźmi bardziej szczęśliwymi."
[ Marek MOŚ ]
Joanna Słowińska – śpiew (1-7, 9-16)
Karol Śmiałek – śpiew (10-11, 14-15)
Stanisław Słowiński Quintet:
Stanisław Słowiński – skrzypce
Tomasz Kudyk – trąbka
Michał Jurkiewicz – fortepian
Szymon Frankowski – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
muzyka: Zygmunt Konieczny (1-7, 9-16), Stanisław Słowiński (8)
aranżacje: Stanisław Słowiński (1-14, 16), Cezary Duchnowski (15)
orkiestracja: Stanisław Słowiński
Zdjęcie na okładce: Magda Rymarz | opracowanie graficzne: Zofia Słowińska-Brózda
Koncert odbył się w sali koncertowej NOSPR w Katowicach w marcu 2018
realizacja nagrań audio: Marek Suberlak | mix, mastering: Bartłomiej Magdoń,
Stanisław Słowiński
zdjęcie na okładce: Magda Rymarz | opracowanie graficzne: Zofia Słowińska-Brózda
wydawca: ROZSTAJE: u biegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie