fryderyk-dla-anaklasis

Fryderyk dla ANAKLASIS!

Fryderyki 2022 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, płyną dobre wieści. Kolejny rok z rzędu ANAKLASIS triumfuje w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. Płyta SYRENA. MELODRAMA AETERNA, będąca efektem współpracy pisarza Szczepana Twardocha i związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Aleksandra Nowaka, została doceniona przez krytyków i zdobyła prestiżową statuetkę. Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie nagrodę odebrał kompozytor dzieła.

„Jesteśmy szczęśliwi, że nasza młoda marka fonograficzna triumfuje kolejny rok z rzędu, zyskuje coraz szersze uznanie melomanów, a nasze albumy doceniane są przez środowisko muzyczne nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Co ważne – nominacje dla naszych realizacji w kilku tak różnych kategoriach dowodzą, że twórczość najnowsza, którą rejestrujemy wykracza poza ramy kategorii i pięknie wpisuje się w pejzaż kultury muzycznej w ogóle. Każdy z krążków to efekt owocnej współpracy wybitnych artystów ze wspaniałymi ludźmi kultury, którzy są zaangażowani w całą produkcję, a później w potężną machinę promującą każdą z płyt. Bez nich, nie osiągnęlibyśmy tego sukcesu! Chciałbym z tego miejsca wszystkim tworzącym wspólnie z nami markę ANAKLASIS pogratulować i bardzo podziękować” – mówi dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny PWM.

Operze SYRENA. MELODRAMA AETERNA, do której muzykę skomponował Aleksander Nowak, zaś libretto – specjalnie na potrzeby opery – napisał Szczepan Twardoch przyznano w szczecińskiej Operze na Zamku prestiżowy laur! Od dzisiaj ANA 017 to Album Roku w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa. To nie pierwsze wyróżnienie Akademii Fonograficznej dla dzieła będącego owocem współpracy ANAKLASIS z kompozytorem. W ubiegłym roku Nowak odebrał statuetkę za docenioną wówczas realizację opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW z librettem autorstwa Olgi Tokarczuk.

Po tegorocznej Gali Muzyki Poważnej widać, jak dobry kierunek rozwoju obrała ta wciąż młoda marka fonograficzna. ANAKLASIS zaznaczyło już poprzednio swoją obecność na gali rozdania Fryderyków otrzymując szereg nominacji (i statuetkę!). Powołana w listopadzie 2019 roku do życia wytwórnia płytowa działająca pod auspicjami PWM swój debiut na Fryderykach miała już w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Zaś w 2021 roku, aż cztery krążki wydane przez ANAKLASIS otrzymały nominacje do jednych z najważniejszych nagród na polskim rynku muzycznym. W kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – album DRACH. DRAMMA PER MUSICA duetu Alek Nowak i Szczepan Twardoch; w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca – płyta CONCERTINOS przybliżająca muzykę Romana Palestra; w kategorii Album Roku Recital Solowy – krążek SONGS & SONNETS – prezentujący wokalno-instrumentalną twórczość Romualda Twardowskiego; a w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa – dzieło AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW, i to właśnie ten album został nagrodzony statuetką. W tym roku, ANAKLASIS otrzymało aż pięć nominacji i wywalczyło kolejną statuetkę dla marki. W kategorii Album Roku Muzyka Koncentrująca nominowano wydany z okazji 75 rocznicy powstania Oficyny krążek GREAT ENCOUNTERS zajmujący poczesne miejsce w wydawniczej serii REVISIONS. W kategorii Muzyka Koncertująca doceniono płytę POLISH HEROINES OF MUSIC z muzyką orkiestrową Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel. W kategorii Album Roku Recital Solowy zauważano krążek CONTEMPORARY CARILLON, efekt współpracy Moniki Kaźmierczak z Aleksandrem Nowakiem, Elżbietą Sikorą, Pawłem Mykietynem, Agatą Zubel i Zygmuntem Krauze. Natomiast SYRENA. MELODRAMA AETERNA była również nominowana w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Tendencja wzrostowa w liczbie otrzymywanych nominacji mówi sama za siebie: polska muzyka najnowsza jest doceniana i słuchana, a cel, jaki obrała wytwórnia płytowa ANAKLASIS – popularyzacja muzyki współczesnej wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania, ale niekoniecznie wcześniej zainteresowanych takim repertuarem, jest realizowany z każdą wydaną płytą. I to jest bardzo dobry kierunek.

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

anaklasis.pl
facebook.com/anaklasisrecords
instagram.com/anaklasis

Fryderyk dla ANAKLASIS

Fryderyk dla ANAKLASIS

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 76 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: pwm.com.pl.

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE