Szanowni Państwo,
z ogromną przyjemnością informujemy o najnowszym projekcie w ramach cyklu Project Room 21/22. Od 21 kwietnia do 29 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie otwarta wystawa Malwiny Migacz.
Derealizacja jest stanem psychicznym, w którym odczuwane jest wrażenie funkcjonowania w nierealnym świecie. Dawno nie było czasów tak jej sprzyjających jak teraz, choć może zawsze jej sprzyjały, szczególnie anektując sobie wrażliwości i natury artystyczne. Derealizacja, uznawana za nienormatywne zaburzenie psychiczne, może być formą obrony przed nadmierną ilością bodźców i presją realnego świata oraz jego problemów. Wydaje się, że dzisiaj, w czasach burzliwych, brzmi to raczej kusząco niż niebezpiecznie. Stan, potencjalnie atrakcyjny, wydaje się szczególnie często udziałem wielu artystów, którym udaje się nieznośność realności i ucieczkę przekuć w fantastyczne światy swojej wyobraźni i kreatywności – często bazując na impulsach z doświadczeń przeszłości i własnej wrażliwości na otaczające ich bodźce. Podobny świat konstruuje i zaprasza nas do niego Malwina Migacz, artystka totalna w rozumieniu bogatego i zróżnicowanego spektrum mediów artystycznych, którymi się posługuje, i szerokiego wachlarza emocji i intuicji, o których mówi.
Malwina Migacz ukończyła studia magisterskie w Królewskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze, gdzie mieszka i pracuje. Interesuje ją relacja między dominacją a stanem niepodporządkowania. W swoich pracach bada uwarunkowania kontroli, której staramy się poddać nasze otoczenie (człowiek w stosunku do natury i stanu psychicznego) oraz relacje władzy w systemach politycznych, kulturowych i społecznych. Jej prace często opierają się na próbie określenia stanu psychicznego, którym jest dysocjacja, charakteryzująca się trwałym wzorcem lekceważenia i łamania norm społecznych oraz praw innych ludzi. W swojej twórczości używa różnych materiałów, takich jak tekstylia, cement, sproszkowane metale, gips, popiół i wykorzystuje wiele technik, takich jak wideo, animacja 3D, malarstwo, fotografia, performans, sound art. W jej pracach często pojawia się motyw konia, który jest dla niej symbolem natury, dzikości i wolności, od zawsze tłumionej i oswajanej przez ludzi. Wędzidło i bicz są narzędziami kontroli, narzędziami wykonanymi ze skór i żelaza. Jej zdaniem ludzkość stara się oswoić i kontrolować naturę, by się do niej zbliżyć. Bardzo interesuje ją związek między tymi siłami. Uważa, że w dominacji możemy poczuć wolność, a w dążeniu do oswojenia czegoś – dzikość.
Zapraszamy!
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Fragment pracy Malwiny Migacz, mat. prasowe
O wydarzeniu:
u-jazdowski.pl/program/project-room/malwina-migacz
Informacja prasowa:
u-jazdowski.pl/press-room/komunikaty-prasowe/project-room-2021-2022/malwina-migacz