nowa-wystawa-w-galerii-miedzynarodowego-centrum-kultury

Nowa wystawa w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury

Wystawa pt. „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945”

Prezentowana w Międzynarodowym Centrum Kultury ekspozycja przybliża jeden z tragicznych i mało zbadanych rozdziałów niemieckiej okupacji Polski.

Kraków, wyznaczony przez Adolfa Hitlera na stolicę Generalnego Gubernatorstwa, w krótkim czasie miał zostać przekształcony we wzorowe niemieckie miasto na Wschodzie. Stał się tym samym miejscem eksperymentu, związanego z podporządkowaniem miasta nowej władzy. Jako narzędzia brutalnej i krwawej polityki wymierzonej w miasto i jego mieszkańców, używano między innymi architektury.

Narracja rozpięta pomiędzy dwoma biegunami — kancelarią Hansa Franka na Wawelu i KL Plaszow porusza kwestie zniszczeń dokonywanych przez hitlerowców, jak i pokazuje ich urbanistyczne i architektoniczne wizje rozbudowy Krakowa. Ekspozycja jest też zachętą do refleksji nad współczesnym stosunkiem do pozostawionego przez Trzecią Rzeszę kłopotliwego dziedzictwa, które stało się integralną – choć dla większości mieszkańców niewidoczną – częścią krajobrazu kulturowego miasta.

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków

Wystawa czynna od 5 marca do 5 czerwca 2022

Przebudowa Wawelu. Skrzydło zachodnie, elewacja zewnętrzna (wschodnia), 1943, proj. i rys. Adolf Szyszko-Bohusz, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Przebudowa Wawelu. Skrzydło zachodnie, elewacja zewnętrzna (wschodnia), 1943, proj. i rys. Adolf Szyszko-Bohusz, Muzeum Architektury we Wrocławiu

 mck.krakow.pl/wystawy/niechciana-stolecznosc

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE