najpiekniejsze-nagrania-xx-wieku-fryderyka-chopina-w-anaklasis-od-1-marca

Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!

Wiele jest pomysłów na to, jak należy grać Chopina, sporo żelaznych zasad, jak się go grać powinno i niemało hipotez, jak grać by go można. Boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS to skarby z archiwów nagrań, podzielone na trzy płyty. Lista wykonawców to wcielona historia polskiej pianistyki XX wieku.

Ten album to nie teoria, lecz najlepsza praktyka. Z trzypłytowego wyboru najciekawszych polskich dwudziestowiecznych interpretacji Chopina wyłania się nie tylko portret kompozytora, ale i ciekawy obraz jego recepcji w ojczyźnie. Bo choć ta muzyka jest własnością świata i wszędzie jest pięknie grana, to czy gdzieś indziej może być lepiej rozumiana, głębiej odczuwana? Wyrusz z nami w muzyczną podróż sentymentalną. Wyostrz słuch na ANAKLASIS i posłuchaj najpiękniejszych utworów Chopina.

Najwybitniejszy polski kompozytor oraz „poeta fortepianu” przyszedł na świat 1 marca (według oświadczeń samego kompozytora) bądź 22 lutego (według metryki chrztu) 1810 roku w Żelazowej Woli, w kochającej muzykę rodzinie spolonizowanego Francuza Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Od najmłodszych lat chłonął dzieła J.S. Bacha i W.A. Mozarta, a także – podczas wakacyjnych wyjazdów – poznawał czar ludowych melodii. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” nie tylko wprowadził polską muzykę na światowe estrady. Sztuce dźwięków wskazał nowy kierunek, którym podążyli później Wagner, Rachmaninow, a nawet Debussy i Skriabin. Szczególnie ukochał fortepian, a w jego mazurkach, polonezach, walcach, balladach, scherzach, pieśniach i innych gatunkach splatają się maestria wirtuozerii z duchem polskości.

Był dzieckiem czasów pieczołowitości i poczucia niezwykłej, nieskończonej odpowiedzialności wykonawcy przed kompozytorem, dziełem i słuchaczami. Czasów wciąż jeszcze niespiesznych, gdzie przygotowanie nowego programu mogło trwać latami (choć nie musiało), a najważniejsza była jego jakość, nie tempo przemieszczania się i uśmiechnięte zdjęcie na Facebooku. W tym sensie pozostawał – na tym etapie – wciąż jeszcze w kręgu romantyzmu: muzyka, nawet radosna, jak finały Chopinowskich koncertów fortepianowych, była dla artystów świętością. Spróbujmy ją zrozumieć, zwłaszcza że wciąż opieramy się na tych samych… ideach czy już tylko słowach?

Emocje związane z Konkursem Chopinowskim błyskawicznie rozpalają nawet melomanów, którzy w innych okolicznościach rzadko przypominają sobie o twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Oczywiście, temperatura sporów sięga zenitu tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury, ale na szczęście stygnie długo i powoli, całymi miesiącami, jeśli nie latami. To dobrze, właśnie o takie kwestie pokłócić się warto… Tymczasem trzypłytowy boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS jest po to, by wszystkich pogodzić. Znajdują się na nim niekwestionowanie wybitne interpretacje Chopina, w wykonaniu wspaniałych polskich pianistów z połowy XX wieku, podzielone na trzy kategorie: koncerty fortepianowe, etiudy i utwory kameralne. Grają: Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Władysław Szpilman i Bolesław Woytowicz. Towarzyszy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

Publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Nagrania z albumu FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Ruch Muzyczny, Culture.pl

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wytwórni ANAKLASIS  anaklasis.pl

Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina  w ANAKLASIS od 1 marca!

Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis


Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 76 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl.

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE