Miejsce Aktywności Lokalnej
ul. Kłobucka 14, Warszawa
27 listopada br., godz. 11:00
Kończą się tegoroczne ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę", które organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.
Warsztaty, dedykowane najmłodszym, łączą w sobie elementy nauki, zabawy oraz pracy z książkami. To sprawia, że uczestnicy łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej, w niekonwencjonalny sposób rozwijając swoją wyobraźnię dźwiękową.
W tym roku dzieci pracowały pod kierunkiem: flecistki Kariny Kusior, multiinstrumentalistki Iwony Jędruch, harfistki Agaty Galik oraz inicjatorów przedsięwzięcia: kontrabasistki Małgorzaty Kołcz i kompozytora Jarosława Siwińskiego.
Finał warsztatów improwizacji na Ursynowie odbędzie się w najbliższą sobotę 27.11 o godz.11:00 w MAL Kłobucka 14 (ul. Kłobucka 14, Warszawa).
Szczegóły: facebook.com/events/453961133080464
Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa
i Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy.
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy
Partnerzy: Miejsce Aktywności Lokalnej Kłobucka 14, Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, cameralmusic.pl
#ptmw1923; #omb2021; #warsztatydladzieci; #opowiedzmibajke; #warsztatyomb
Ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci „OPOWIEDZ MI BAJKĘ”
PROWADZĄCY:
Agata Galik – harfistka
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie harfy Urszuli Mazurek, u której rozpoczęła naukę gry na instrumencie w wieku ośmiu lat. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Warszawskim - Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych- Katedra Europeistyki. W latach 2013-2017 na stałe współpracowała (od 2016 roku jako muzyk etatowy) z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka, z którą uczestniczyła w znaczących festiwalach muzycznych: Festiwal Chopin i jego Europa, Festiwal Szalone Dni Muzyki- La Folle Journée de Varsovie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – “Warszawska Jesień”, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Brała również udział w tournée orkiestry po Polsce, Anglii, Niemczech, Austrii i Holandii, a także po Stanach Zjednoczonych. Wraz z Orkiestrą FN, Chórem FN, a także Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej dokonywała licznych nagrań, między innymi nagrania płyty Warsaw Philharmonic „KAROL SZYMANOWSKI” Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej Jacek Kaspszyk dyrygent, wydanej przez Warner Classics. Jako solistka harfistka wystąpiła w 2016 roku wraz z Chórem Filharmonii Narodowej pod batutą prof. Henryka Wojnarowskiego w Nadzwyczajnym Koncercie Muzyki Chóralnej z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Współpracowała również z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus, Pan- European Philharmonia, Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus. Swoje umiejętności gry na harfie doskonaliła podczas kursów mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów jak Mercedes Gómez Benet, Alina Brzezińska, Francois Jakez, , Germaine Lorenzini, Brigitte Sylvestre, Parck Stickney. Harfistka, jako solistka i kameralistka uczestniczy w wielu koncertach i projektach muzycznych, a także przedsięwzięciach artystycznych. Współpracowała m.in. z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, a także z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, tworząc oprawę muzyczną Salonów Poezji. Aktualnie poświęca się dużo muzyce kameralnej, współpracując głównie z muzykami Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Inicjatorka warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę"
Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, autorka tekstów poetyckich, filolog klasyczny
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 r.) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2016 r.), absolwentka klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku st. wykł. Janusza Dobrowolskiego (2006 r.) oraz filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2003 r.). Od 2007 r. jest właścicielem firmy muzycznej Art Deco Group, która ma na swoim koncie wiele realizacji wydarzeń artystycznych. Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy brała udział w koncertach z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć muzycznych Małgorzaty Kołcz jest stworzony wraz z Iwoną Jędruch (gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew biały) zespół Trillingen Duo, wykonujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną. Artystka łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest współtwórcą wielu wydarzeń, takich jak m.in.: ogólnopolski festiwal „Obrazy z Conrada”, warszawskie Letnie Festiwale Nowego Miasta, prawykonania pt. „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwal „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, Festiwal „Obrazy z Conrada”, 3 koncerty prawykonań „Obrazy z Warszawy. Powstanie 44”, cykl „Warszawskie Prawykonania 2010”, cykl performatywnego „Audio Stage”, cykl prawykonań „Obrazy z Warszawy", spotkania z kompozytorami „Muzyka współczesna nie gryzie”, warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi Bajkę“, warsztaty taneczno-aktorskie „Ziemia Kłodzka Tańczy” oraz warsztaty dla muzykujących dzieci „Nie bój się improwizować!".
Jest również autorką tekstów poetyckich dla dorosłych i dla najmłodszych. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Jarosławem Siwińskim, a efektami tej kooperacji są takie utwory jak: „Trzy odmieńce z tekstem dość bajkowym”, „Artykuły spożywcze” na podstawie trzech wierszy z cyklu „A gdyby tak…”, „Ornitolgia” na sopran i orkiestrę kameralną oraz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.
Inicjator warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę"
Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista
Studia pianistyczne odbywał pod kierunkiem prof. K. Gierżoda, a kompozytorskie – prof. W. Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w licznych warsztatach kompozytorskich (m.in.: H. Kulenty, H. M. Górecki, M. Nyman, L. Andriessen, T. Murail) i festiwalach muzyki współczesnej (m.in.: Światowe Dni Muzyki, „Musica Polonica Nova", „Warszawska Jesień", „Poznańska Wiosna Muzyczna”). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jako członek Grupy MM działał na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z: E. Rudnikiem, F. Rzewskim, M. Pistoletto, holenderską Orchest De Ereprijs, duetem V. Lois/Y. Peet i Grupą Azorro. Jest autorem hejnału Rzeszowa. Tworzy także muzykę do filmów animowanych (m.in.: J. Lenicy, D. Szczechury, M. Giżyckiego, A. Skolik, T. Kozaka), teatru i gier komputerowych. Od wielu lat współpracuje z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, dla którego skomponował kilkanaście utworów, w tym wiele włączających publiczność do aktywnego uczestnictwa w ich wykonywaniu. Jego najnowsze działania twórcze to m.in. „Chopin Elements” - cykl wariacji komputerowych n/t etiud F. Chopina, udostępniony w internecie na zasadzie open source oraz „Wariacje i odmieńce” - utwory audiowizualne dla publiczności dziecięcej oraz stworzona wspólnie z Małgorzatą Kołcz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka". Jarosław Siwiński jest także współautorem i koordynatorem projektów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej Audio Stage, „Muzyka współczesna nie gryzie” i warsztatów improwizacji dla dzieci "Opowiedz mi bajkę". Ostatnio w serii „Muzyka polska dzisiaj” ukazała się jego autorska płyta CD.