5–7 LISTOPADA
MEDIATEKA, TYCHY
Festiwal AUKSODRONE w trzech równoległych nurtach prezentuje szerokie spojrzenie na muzykę współczesną, improwizowaną, jazzową i te nienazwane, a piękne krainy, które rozciągają się pomiędzy nimi.
POKOLENIE 1951 ukaże dzieła reprezentatywne dla kompozytorów „stalowowolskich”, czyli Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego i Eugeniusza Knapika – w Stalowej Woli odbywał się istotny dla polskiej muzyki współczesnej festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, gdzie miały miejsce prawykonania ich utworów. Przeciwstawiali się awangardzie, lecz jednocześnie słychać w ich muzyce, że powrót do tonalnej niewinności już nie był możliwy. Przemówili więc własnym, oryginalnym artystycznym językiem.
Cykl JAZZ+ swoją pełną charakterystykę zawiera w nazwie. Trzej wybitni pianiści i kompozytorzy, podążający zupełnie innymi artystycznymi drogami, zaprezentują na festiwalu nowe kompozycje – Piotr Orzechowski mszę, Krzysztof Herdzin suitę, a Dominik Wania – malarskie impresje.
Szczepan Twardoch pisze, Aleksander Nowak komponuje. Tak jest zazwyczaj, ale kto wie, czy ich twórcza współpraca przy trylogii śląsko-marynistycznej w magiczny sposób nie odwróciła ról: Nowak opowiadał dźwiękami, a Twardoch komponował słowem. Drach. Dramma per musica, Syrena. Melodrama aeterna i Pokora. Dramma giocoso to wyjątkowe dzieła, które na pewno znajdą poczesne miejsce w historii polskiej muzyki – warto je usłyszeć i zobaczyć na festiwalu, na którym się narodziły.
Gospodarzem festiwalu i jego wszechstronnym uczestnikiem jest oczywiście AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez zawsze otwartego na nowe wyzwania Marka Mosia.
Współorganizatorami festiwalu są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.
Pełny program festiwalu na www.auksodrone.com
Auksodrone 2021