visions-4-gdansk-obows-quartet-swojemu-miastu-premiera-plyty

„Visions 4 Gdańsk” – O’Bows Quartet swojemu miastu. Premiera płyty.

O’Bows Quartet powstał w Gdańsku – miejscu, z którym artystki związały się zarówno zawodowo jak i prywatnie. Stąd zrodził się pomysł, aby pierwszą płytę Kwartetu poświęcić i zadedykować naszemu miastu. Na płycie znalazły się
4 utwory zamówione u młodych gdańskich kompozytorów. Twórcom została pozostawiona całkowita swoboda artystyczna w zakresie doboru stylu i formy utworu. Jedynym wyznacznikiem była konieczność inspiracji Gdańskiem. Każdy z nich pozostał więc wierny własnemu stylowi kompozytorskiemu, a zarazem w sposób indywidualny wyraził związaną z Gdańskiem wizję artystyczną.

W rezultacie zamówienia kompozytorskie zostały zrealizowane i powstały następujące utwory, które znajdą się również w repertuarze koncertu:

1. Beniamin Baczewski – Niezmierzone wody
Składająca się z 3 programowych części kompozycja nawiązuje do obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Utrzymana jest w neotonalnej stylistyce, z wpływami minimalizmu i neoklasycyzmu. W każdej części słychać wyraźne nawiązania do muzyki słowiańskiej.

2. Maciej Zakrzewski – Nigdy więcej wojny
Kwartet obojowy „Nigdy więcej wojny” to trzyczęściowy gatunek wywiedziony z klasycznych wzorców sonatowych. Utwór jest zapisem emocjonalnego odczytania Miasta Gdańska – Miasta „wybranej małej ojczyzny”, Miasta symbolu, alegorii XX wiecznych marzeń o pokoju, wolności, niezależności, dobrze pojętej, zdrowej demokracji.

3. Antoni Wojnar – Ulica Mariacka
Jednoczęściowa kompozycja, z wewnętrznym podziałem na 3 części, inspirowana ulicą Mariacką w Gdańsku. Skrajne fragmenty napisane są w stylu neobarokowym, natomiast kontrastujący odcinek środkowy utrzymany jest w konwencji programowej, nawiązującej stylistyką do muzyki filmowej.

4. Kamil Cieślik – Stellaeburgum (Gwiazdogród)
Pięcioczęściowa kompozycja, nawiązująca tytułem do nazwy wybudowanego na poddaszu jednej z gdańskich kamienic obserwatorium astronomicznego Jana Heweliusza. Utwór stanowi wyobrażenie autora dotyczące niezwykłych obserwacji i odkryć astronoma.

O'Bows Quartet tworzą oboistka Magdalena Maniewska, skrzypaczka Alisa Kopac, altowiolistka Joanna Kravchenko oraz wiolonczelistka Weronika Kulpa, artystki związane z Operą Bałtycką, Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku.

Zespół powstał w 2018 roku ze wspólnej pasji do muzyki kameralnej, a także z potrzeby wszechstronnego rozwoju artystycznego. Od momentu założenia prowadzi ożywioną działalność koncertową i popularyzatorską, prezentując szeroki wachlarz repertuaru.
W centrum zainteresowań artystycznych O'Bows Quartet znajduje się literatura XX i XXI w. Zespół często wykonuje stanowiącą niezwykle bogate źródło repertuaru XX-wieczną twórczość kompozytorów brytyjskich, na gruncie której gatunek kwartetu obojowego zyskał szczególną popularność. W repertuarze zespołu znajdują się również utwory okresu klasycznego.
Istotnym aspektem działalności Kwartetu jest próba wskrzeszenia oraz upowszechnianie zapomnianych, rzadko wykonywanych XX-wiecznych dzieł autorstwa polskich kompozytorów. Poprzez współpracę zarówno z rodzimymi, jak i zagranicznymi kompozytorami O’Bows Quartet dąży również do wzbogacenia literatury na kwartet obojowy o nowe pozycje.

Koncert premierowy płyty Visions 4 Gdańsk odbędzie się 4 listopada 2021 r.
o godz. 19:00 w Sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w ramach festiwalu „Gdańsk dla muzyki polskiej”.

Link do wydarzenia:
filharmonia.gda.pl/koncerty/symfoniczny/254-gdansk-dla-muzyki-polskiej-o-bows-quartet

Płyta została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz patronatem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

O’Bows Quartet swojemu miastu. Premiera płyty, mat. prasowe

O’Bows Quartet swojemu miastu. Premiera płyty, mat. prasowe

facebook.com/obowsquartet
instagram.com/obowsquartet

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE