OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA REPORTAZ
I DOKUMENT RADIOWY
Programy centralne i spółki regionalne Polskiego Radia na swoich antenach systematycznie prezentują treści związane z szeroko rozumianą polską kulturą narodową. Propagują twórców i ich dzieła, informują o wydarzeniach, recenzują i edukują, transmitują najciekawsze projekty. Mają też własny, twórczy wkład w wzbogacanie narodowej kultury poprzez tworzenie radiowych form literackich, reportażowych, dokumentalnych, artystycznych i muzycznych. Słuchacze Polskiego Radia mają okazję uczestniczenia w czymś, co spaja i kształtuje nas jako społeczeństwo, nadając wspólnej przestrzeni wyraźny rys wyróżniający Polskę na tle bogatej kulturowej mapy Europy i Świata. Muzyka, literatura, plastyka, architektura, balet, teatr i wiele innych dziedzin, dzieła i twórcy, wzajemne relacje i odniesienie do wspólnej historii, teraźniejszości i przyszłości są często tematami reportaży i dokumentów przygotowywanych przez dziennikarzy mediów publicznych. Audycje te, to nie tylko opowieści o konkretnych twórcach, dziełach czy narodowej dumie. To również rzecz o tolerancji i kulturowej integracji. To dobra okazja do poznania roli jaką na przestrzeni wieków pełni nasz naród i jego kultura w społeczności międzynarodowej. To wskazówka pomagająca indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie: co to znaczy być Polakiem? Mając powyższe na uwadze i posiadając długoletnie doświadczenie w organizacji ogólnopolskich projektów dziennikarskich postanowiliśmy ogłosić konkurs na najlepszy reportaż lub dokument radiowy o tematyce dotyczącej „skarbów” polskiej kultury narodowej: twórcy, dzieła i konteksty. Do konkursu zgłoszono 43 prace autorstwa dziennikarzy rozgłośni regionalnych i programów centralnych Polskiego Radia. Do ścisłego finału Jury zakwalifikowało 11.
Pragniemy, aby nasz projekt, niezależnie od wartości płynących z popularyzacji biorących w konkursie audycji, sam w sobie okazał wydarzeniem wpisującym się w kanon Polskiej Kultury Narodowej. Dlatego Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 14–go października we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu. Laureaci i goście wezmą udział w koncercie w programie, którego znajdą się utwory kompozytorów polskich w wykonaniu orkiestry Orkiestra Arte dei Suonatori z solistą Pawłem Zalejskim.
Planowany program koncertu:
Feliks Janiewicz, Koncert skrzypcowy nr 4 A -dur
August Fryderyk Duranowski, Koncert skrzypcowy op.8
Georg Friedrich Handel, Concerto grosso e-moll op. 6 nr 3
Partnerem wykonawczym projektu został gospodarz miejsca w którym odbędzie się uroczyste rozdanie nagród czyli Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, a patronaty honorowe objęli:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski
Biskup Diecezjalny Zielonogórsko-Gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich red. Krzysztof Skowroński
Organizator: Polskie Radio, Rozgłośnia Regionalna w Zielonej Górze
„Radio Zachód S.A”
Autor i realizacja projektu: Cezary Galek
Sponsorem nagród i organizacji projektu jest mecenas kultury
KGHM Polska Miedź S.A.
Patroni medialni to TVP KULTURA i TVP HISTORIA.

Sanktuarium Matki Bożej Gościkowo, mat. prasowe
Konkurs wraz z Galą jest kolejnym realizowanym przez Radio Zachód autorskim projektem reportażysty i kierownika Redakcji Reportażu Radia Zachód Cezarego Galka, który dba o jego przygotowanie i prawidłowy przebieg.
Kontakt 601349460, c.galek@zachod.pl.