7-swidnicki-festiwal-filmowy-spektrum

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum odbędzie się w dniach
24-30 października w Świdnicy w trybie hybrydowym, także z pozycjami filmowymi online.

Jednym z flagowych punktów festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkich metraży Okiem Młodych dla młodych filmowców w czterech kategoriach: Fabuła, Dokument, Animacja oraz Amatorski. Pierwsze trzy kategorie dedykowane są dla twórców przed
35. rokiem życia. Do konkursu amatorskiego mogą zgłaszać swoje realizacje filmowcy, którzy nie ukończyli 21. roku życia oraz nie są uczestnikami szkół filmowych. Spośród ponad 600 nadesłanych filmów znalazło się 35 tytułów z 14 państw (m.in. z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA). W każdej z konkursowych sekcji Okiem Młodych swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy ocenia również jury lokalne. Konkursowe fabuły oglądają uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowie. Sekcję dokumentalną skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Konkurs amatorski przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica. Tu link do selekcji - wszystkie te filmy znajdą się również w ofercie online na platformie vod związanej z festiwalem: spektrumfestiwal.pl/aktualnosci/program-okiem-mlodych

W konkursie głównym, o nagrodę SPEKTRUM powalczy 10 tytułów, m.in. triumfatorzy festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia), „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings czy laureat Złotej Palmy w Cannes - „Titane”, głośny film Jasmili Žbanić „Aida” (nominacja do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny), „Mała mama” - najnowszy film Céline Sciammy (zdobywczyni nagrody za najlepszy scenariusz na w Cannes za film „Portret kobiety w ogniu”), „Nowy porządek” Michela Franco czy „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej. W fotelu Jury zasiądzie publiczność.

W tym roku także nowa sekcja Bliżej/Closer, a w niej pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu, zaletach i wadach myślenia w kategoriach lokalności. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice islandzkiego pustkowia w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają rozczulające historie włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. W programie także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania z gośćmi.

Filmem otwarcia będzie polski film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” z Dawidem Ogrodnikiem w tytułowej roli Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL.

W sekcji Oko na dokument widzowie zobaczą m.in. głośny film o młodej aktywistce na rzecz klimatu Grecie Thunberg „Jestem Greta”, przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” (nagroda publiczności oraz nagroda specjalna jury konkursu World Cinema Documentary) o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi w Indiach i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę. Film pokazuje ich osobiste historie oraz codzienną pracę w redakcji i poza nią.

Wśród gości znajdą się m.in. członkowie ekipy filmowej „Wszystkich naszych strachów”: reżyser Łukasz Ronduda, artysta i pierwowzór postaci granej przez Dawida Ogrodnika - Daniel Rycharski, producenci Kuba Kosma i Katarzyna Sarnowska; reżyser „Piosenek o miłości” Tomasz Habowski i producentka Marta Szarzyńska, ale to jeszcze nie wszyscy potwierdzeni twórcy. Z członków Jury odwiedzą nas m.in. Tomasz Kolankiewicz - Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, aktorka Katarzyna Figura, reżyser i dokumentalista Piotr Stasik (laureat m.in. Orła oraz Europejskiej Nagrody Filmowej), reżyserka Martyna Majewska (jej krótki metraż „Maria nie żyje” zdobyła główne nagrody na ubiegłorocznym festiwalu w Koszalinie i tegorocznym Lubuskim Lecie Filmowym) i inni.

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

7. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

WROCŁAWSKA FUNDACJA FILMOWA
ul.Kościuszki 35 A/1 piętro, 50-011 Wrocław
www.wrocff.com.pl | wrocff@wrocff.com.pl

VOD

Informacje kulturalne, 27.11.2024

Informacje kulturalne, 20.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE