koncert-w-ciemnosci-filharmonia-slaska

Koncert w ciemności - Filharmonia Śląska

8.10.2021 | piątek | g. 19
Koncert w ciemności | Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga
Filharmonia Śląska

8 października zaprosimy na wyjątkowy koncert w ramach projektu „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, przybliżającego rzeczywistość osób niewidomych i niedowidzących. W świat muzyki Rossiniego, Rodrigo i Rimskiego-Korsakowa, oddziałującej na wyobraźnię i pobudzającej wszystkie zmysły zaprosi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mikhaila Tatarnikova oraz wyjątkowy solista – gitarzysta Thibaut Garcia.

Wykonawcy:
Thibaut Garcia – gitara
Mikhail Tatarnikov – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka złodziejka
Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez
Nikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Sroka złodziejka Gioacchino Rossiniego. Przed powstaniem Wilhelma Tella (i uwertury do tego dzieła) uważana była ona za najlepszą kompozycję Rossiniego tego rodzaju. Jest żywiołowa, dynamiczna i wyraźnie słyszalne są w niej motywy z całości opery. Kanwą dla libretta jest dramat Jean-Marie-Théodore Badouin d’Aubigny’ego i Louis-Charlesa Caigneza, z którego czerpał Giovanni Gherardini, a który opiera się na prawdziwych zdarzeniach, uwiecznionych w kronice sądowej miasteczka Palaiseau pod Paryżem. Tytułowa sroka kradnie kolejne elementy cennej zastawy stołowej, a o niecny czyn zostaje posądzona Ninetta, służąca w domu właścicieli zastawy. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, a prawdziwy złodziej zostaje zdemaskowany.

Następnie przyjdzie czas na Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo, niewidomego kompozytora i gitarzysty, w którym solo wykona Thibaut Garcia, okrzyknięty objawieniem (kategoria „Instrumental Revelation”) podczas plebiscytu Victoires de la Musique Classique we Francji.

Finał koncertu wypełni barwna Suita symfoniczna Szeherezada op. 35 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Przeniesie nas ona w świat baśni z tysiąca i jednej nocy, opowieści o sułtanie Szachrijarze, okrutniku, który postanowił zabijać każdą ze swoich żon po jednej spędzonej wspólnie nocy. Jedyną, której udało się uniknąć tego losu, była tytułowa Szeherezada, która zabawiała go opowieściami w ciągu wspomnianych 1001 nocy. W efekcie, Szachrijar postanowił odejść od swoich okrutnych zamiarów i pozostawić kobietę na zawsze u swego boku. Kolejne części Suity odzwierciedlają poszczególne baśnie. Przez całość dzieła przewijają się także tematy sułtana i Szeherezady, które w Zakończeniu splatają się ze sobą w zgodzie.

Projekt Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego  „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.

Projekt Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.

W najbliższy piątek zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, koncert który inauguruje projekt „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na problemy osób z dysfunkcją wzroku.

W ramach projektu zrealizowane zostaną:

- „Koncert w ciemności”- koncert 8 października z okazji 70. lecia Polskiego Związku Niewidomych, koncertowi towarzyszy wystawa przedmiotów umożliwiających funkcjonowanie osobom z dysfunkcją wzroku
- koncerty familijne w siedzibie Filharmonii z możliwością interaktywnego uczestnictwa – koncerty w dniach 17.10; 14.10; 18.12 o godz. 11.30
- zajęcia edukacyjne w ośrodkach, gdzie przebywają osoby niewidome i niedowidzące; zajęcia o charakterze interaktywnym, z możliwością poznawania przez dotyk instrumentów
- warsztaty – sensoryczne warsztaty ekologiczne

Warsztaty pszczelarskie.
Na warsztatach poznamy życie rodziny pszczelej oraz produkty, które im zawdzięczamy za pomocą zmysłów smaku, słuchu, węchu i dotyku. Uczestnicy będą mogli spróbować miodu, powąchać jak pachnie ul, posłuchać dźwięku pszczół, dotknąć i poznać budowę plastra miodu oraz na podstawie modelu 3d poznać budowę pszczoły.

Warsztaty - robótki na paluszkach.
Sztrykowanie to po śląsku robienie na drutach. Ale żeby wykonać niektóre robótki wcale nie trzeba używać drutów. Korzystając jedynie z paluszków można zrobić piękne naszyjniki i ciepłe szaliki.

Warsztaty - książka sensoryczna.
Uczestnicy słuchają utworu muzycznego lub wybranej baśni i pod wpływem tego co słyszą, konstruują z różnych materiałów z odzysku dużą rozkładaną książkę. Książka nie zawiera tekstu, jest obrazem stworzonym z różnych faktur, które po dotknięciu mogą wydawać dźwięki i tworzyć opowieść jaka powstała w wyobraźni uczestników.

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE