"Lunar” i „Niemożliwe_jeszcze bardziej” stawiają pytania o to, jakich stanów dotykamy, kiedy jesteśmy zanurzeni w wykreowanej rzeczywistości wirtualnego świata. Czym dla nas jest życie w sieci, jakie niesie ze sobą walory, a jakie zagrożenia?
Spektakle zaprezentuje 16 września o godz. 19:00 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, działające w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12.
W programie wrześniowym podczas drugiego wieczoru Sceny CST 16 września o godz. 19:00 zaprezentują się dwie grupy, które przedstawią różne spojrzenie na wirtualny świat, który nabrał zupełnie innego znaczenia w ostatnich czasach. Artyści, włączając pracę z projekcją oraz ciekawą aranżacją światła, stworzą widzom możliwość doświadczania nietypowych stanów i, być może, całkiem nowego spojrzenia na podjęty temat. Wieczór wypełnią spektakl premierowy oraz ubiegłoroczna realizacja, ukazujące, jak aktualnym tematem jest wirtualne życie.
Program wieczoru:
LUNAR
taniec – Olga Bury, Zuzanna Jeglorz, Karolina Jędrzejko, Marek Szajnar, Mateusz Wierzbicki
koncepcja/choreografia – Olga Bury
czas trwania – 30 minut
Niemożliwe_jeszcze bardziej – premiera
taniec – Mufmi w składzie: Dorota Dunder, Ilona Przeciszewska, Aleksandra Wierzbicka
choreografia – Aleksandra Bożek-Muszyńska
czas trwania – 30 minut
LUNAR to abstrakcyjny kadr ruchowy o poszukiwaniu drogi do wolności, wyzwolenia, uwolnienia. Jest próbą odnalezienia siebie w bezkresnym przestworze kosmicznego oceanu. Bardzo ważnym komponentem spektaklu jest światło, to przez jego pryzmat poznajemy światy bohaterów, mocno zarysowane przestrzenie, które przenikają się nawzajem.
Niemożliwe_jeszcze bardziej jest kontynuacją pokazów Z góry na dół teatru tańca Mufmi według koncepcji i w choreografii Anny Piotrowskiej. Widzowie prowadzeni przez performerów i muzyków schodzili z szóstego piętra budynku, zatrzymując się na różnych piętrach i oglądając performanse. Drugi pokaz, tym razem Z GÓRY na DÓŁ/niemożliwe, który był niemożliwy, ze względu na przepisy bhp i nie mógł odbyć się na schodach budynku, przybrał formę „stypy po performansie” i zawierał m.in. projekcję pierwszego. W 2020 roku pojawiła się propozycja pokazu dla widzów w Mazowieckim Instytucie Kultury. Sytuacja pandemiczna zmieniła plany i Z góry na dół stało się „jeszcze bardziej niemożliwe”.
„ŻYCIE W SIECI” – WIECZÓR SCENY CST
Centralna Scena Tańca to cykl repertuarowy w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej 12. To tradycja regularnych wydarzeń artystycznych związanych z tańcem. Zadaniem czwartkowych wieczorów poświęconych teatrowi ruchu i teatrowi tańca jest stworzenie możliwości regularnej prezentacji tej dziedziny sztuki. Formy ogólnie pojętego teatru ruchu są jednymi z bardziej elitarnych i nowatorskich form sztuki. Mazowiecki Instytut Kultury jest jedyną na Mazowszu instytucją działającą na rzecz kształcenia i propagowania idei teatru ruchu na poziomie podstawowym.