Dzień 5 - 14.09.2021
Dzień ostatni, dzień podsumowań, spacerów i rozmów o Polsce i Polakach.
Dzień rozpoczynamy skoro świt już o 11:00 i spod Domu Kultury Polskiej wyruszamy w nostalgiczną podróż po teatralnym Wilnie. Kolebka polskiego romantyzmu, w latach 1925-1929 siedziba teatru-laboratorium „Reduta” kierowanego przez Juliusza Osterwę i wreszcie Teatr na Pohulance, siedziba Teatru Polskiego od roku 1913. Warto w tym miejscu przypomnieć, że gmach Teatru Polskiego został wybudowany ze składek społeczeństwa polskiego ówczesnego Wilna. Budynek przekazany został władzom miasta pod warunkiem, iż będą tu występować wyłącznie teatry polskie. Co się stało po II wojnie światowej i co się dzieje dzisiaj na pewno dowiemy się podczas spaceru.
„Teatr polski poza Polską” to tytuł debaty z udziałem twórców i wykonawców festiwalowych oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Porozmawiamy o blaskach i trudach prowadzenia działalności teatralnej w języku polskim poza Macierzą. Kto wie, może powstaną nowe, dobre pomysły, które wzmocnią niezwykle szlachetną działalność polskich teatralników poza Polską – bardzo na to liczymy. Spotykamy się w restauracji Sakwa o godz. 15:00.
Oficjalny program Festiwalu zamknie Polski Teatr „Studio” swoją najnowszą premierą. To „Szkice o Polsce”, oparte na tekstach czwartego wieszcza narodowego, jak określa się Cypriana Kamila Norwida. Tematem przewodnim spektaklu jest Polska i Polacy, których, jak podkreśla reżyser Lila Kiejzik, „Norwid oceniał bardzo wnikliwie, często krytycznie”.
– Twórczość Norwida, szalenie interesująca, chociaż niełatwa, nie była doceniana za jego życia, a i teraz, niestety, jest mało znana. Dlatego w roku, gdy obchodzimy 200. rocznicę urodzin postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć jego twórczość” – dodaje reżyserka i dyrektora Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, gospodarzy Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej.
W spektaklu poezję i prozę Norwida prezentuje Artur Dowgiałło, zdobywca w ubiegłym roku głównej nagrody Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”, tegoroczny maturzysta Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie. Recytacja jest przeplatana piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Agnieszki Rawdo, aktorki znanej m.in. z występów w teatrze Oskarasa Korsunovasa (pamiętna rola w „Romeo i Julii”).
Pokaz spektaklu w Młodzieżowym Teatrze Litwy w Wilnie rozpoczyna się o godz. 18:30.
Wstęp płatny, cena biletu: 5 euro.
X Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, Wilno – Troki – Ejszyszki, dzień 5
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2021”, ze środków przekazanych przez Departamentu Mniejszości Narodowych przy rządzie RL i Orlen Lietuva, we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.