Ukraina od 30 lat jest niepodległa. Jest również bliska, waleczna, nieoczekiwana, wielopostaciowa, zaskakująca. Taka też jest wystawa Ukraina. Wzajemne spojrzenia w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Wystawa, pomyślana jako wspólna polsko‐ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity”, śledzi poprzez dzieła z najważniejszego kijowskiego muzeum sztuki stereotypy i wyobrażenia funkcjonujące zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Kozacy, step i ukraińskie chaty spod pędzli klasyków: Szewczenki, Brandta czy Riepina zestawieni zostają z dziełami artystów awangardy początku XX wieku oraz twórców współczesnych. Daje to wyobrażenie o żywotności mitów i ich współczesnych inkarnacjach, pozwala prześledzić kanon ukraińskiej tożsamości, ale i przyjrzeć się dzisiejszej Ukrainie oraz Ukraińcom, którzy świadomi swoich korzeni, odważnie mierzą się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi nierzadko tragiczna współczesność.
Ekspozycję uzupełniają prace z ukraińskich i polskich instytucji oraz kolekcji prywatnych, materiały filmowe, fotografie, plakaty, rzeźby mapy, stroje projektanta mody Tomasza Armady oraz inne artefakty.
17 września 2021 – 16 stycznia 2022
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
przy Rynku Głównym 25 w Krakowie

Roman Minin, "Kozak Charko wszystkich pozdrawia", 2009, ze zbiorów artysty