Ach nie płacz, nie płacz
to jest takie nic, smutne ucichanie
pisał w wierszu Śmierć Krzysztof Kamil Baczyński. Zadziwiające to słowa dla kogoś, kto niedawno skończył dwadzieścia lat. Ale w mrocznych czasach hitlerowskiej okupacji, śmierć jawiła się jako coś nieuchronnego. Jego poezja jest więc zadziwiająco dojrzała, nasycona znaczeniami, skojarzeniami, trzeba umieć poruszać się w niej poruszać.
Kompozytor Aleksander Nowak nieraz w swoich utworach dał jednak dowód niezwykłej wrażliwości na słowo. Ma tę wrażliwość Tomasz Konieczny, niezależnie, czy interpretuje lirykę niemiecką, rosyjską lub polską.
Baczyńskiego, przedstawiciela „pokolenia Kolumbów” pozornie niewiele łączy z Gustavem Mahlerem. Ale i on miał świadomość nieuchronności, może dlatego w 1902 roku, w chwili największego osobistego szczęścia, sięgnął do tomu Kindertotenlieder Friedricha Rückerta i do czterech trenów poświęconych zmarłym dzieciom poety skomponował muzykę. Kiedy dwa lata później śmierć zabrała jego pięcioletnią córkę, Mahler załamał się, przekonany, że przewidział tragedię…
Jacek Marczyński
Koncert pt. „Apokalipsa – Baczyński 100” w wykonaniu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały w dniu 31.08.2021 w Muzeum Powstania Warszawskiego godz. 18.00.
Bilety eventim.pl/ApokalipsaBaczynski100
Organizator: Stowarzyszenie Dal Segno Institute.
Partner: Muzeum Powstania Warszawskiego.
Mediapatroni: PR2 i TVP Kultura.
Program koncertu: "Spojrzenie", "Wigilia" i "Śmierć" - prapremiera trzech pieśni skomponowanych specjalnie przez A. Nowaka do wierszy K. K. Baczyńskiego z okazji 100 rocznicy urodzin poety oraz "Kindertotenlieder" - cykl pieśni G. Mahlera do poezji F. Ruckerta.
Bezprecedensowe wydarzenie artystyczne "Apokalipsa - Baczyński 100" prezentujące w nowoczesny sposób oryginalne, najnowsze dokonania polskich twórców: kompozytora - Alka Nowaka i artysty interdyscyplinarnego - Adama Dudka oraz polskich wykonawców muzyki współczesnej tj. światowej sławy bas-barytona - Tomasza Koniecznego i pianisty - Lecha Napierały, zainspirowanych postacią i twórczością poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 100-ną rocznicę jego urodzin.
Koncert będzie transmitowany on-line i udostępniony nieodpłatnie na kanałach YT oraz mediach społecznościowych partnerów uczestniczących w projekcie tj. Stowarzyszenie Dals Segno Institute oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organizacja tego wydarzenia, obok bezspornych wartości artystycznych zarówno w sferze twórczej, muzycznej jak i wykonawczej, przyczyni się do utrwalenia społecznej tożsamości narodowej. Jubileusz 100-ej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety okresu wojennego w połączeniu z rocznicą wybuchu II wojny światowej i miejscem prezentacji dzieł w Muzeum Powstania Warszawskiego - stanowią komplementarną i oryginalną podstawę dla procesu poszerzania wiedzy historycznej dla jednego z najtrudniejszych i najtragiczniejszych okresów w historii zarówno Polski jak i świata.
Wśród najistotniejszych rezultatów wydarzenia należy wymienić kształtowanie i utrwalanie postaw patriotycznych oraz uwrażliwienie i wzbudzanie empatii społecznej wobec cierpienia osób zmuszonych przez los do zmierzenia się z traumą po śmierci/stracie osób najbliższych w kontekście poszukiwania nadziei i sensu dla dalszego życia.
Autorska wizualizacja wideo Adama Dudka, będzie prezentowana podczas koncertu.
Słowo wstępne - prowadzenie koncertu p. red. Jacek Marczyński.

K. K. Baczyński, mat. prasowe
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”