Wołomin, 11 września 2021 | Warszawa, 12 września 2021
Jakub Kornhauser został laureatem tegorocznej pierwszej edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie. Znaczenia to festiwal jednego dnia i jednej książki. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą 11 września 2021 r. w przestrzeni Wołomina oraz 12 września 2021 r. w Warszawie. Obok laureata wśród gości festiwalu pojawią się m.in.: Justyna Sobolewska, Mira Marcinów, Julia Fiedorczuk, Jan Mencwel czy Filip Springer.
Festiwal Literacki Znaczenia to nowa artystyczna inicjatywa Mazowieckiego Instytutu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Pierwsza edycja festiwalu, który ma być wydarzeniem cyklicznym i na stałe wpisanym w kulturalną i literacką mapę Mazowsza i kraju, odbędzie się w sobotę 11 września 2021 r. w Wołominie. Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą również w niedzielę 12 września w Warszawie. Pomysłodawczynią festiwalu, a zarazem jego Dyrektorką Artystyczną, jest mieszkająca w Wołominie wielokrotnie nagradzana poetka, pisarka i botaniczka Urszula Zajączkowska. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z czasopismem internetowym Dwutygodnik.com i pod patronatem Burmistrza Wołomina Elżbiety Radwan.
„Znaczenia” to festiwal jednego dnia i jednej książki. Opiera się na wyjątkowej idei spotkania wokół tytułu wybranego spośród premier z roku poprzedniego, przez kapitułę złożoną z literaturoznawców, pisarzy i redaktorów „Dwutygodnika”. W jej skład wchodzą: Zofia Król, Maciej Jakubowiak, Joanna Mueller, Filip Springer i Urszula Zajączkowska. W odróżnieniu od większości nagród, w tym wypadku najważniejszym kryterium wyboru książki jest jej zdolność do inicjowania dyskusji, pobudzania działań i spotkań ludzi. Wśród tytułów obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskazuje jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. Na podstawie wybranej przez kapitułę książki budowany będzie każdorazowo program festiwalu – debaty, rozmowy, seanse filmowe, wystawy sztuki, spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci, które wszystkim pozwolą pogłębić i poszerzyć znaczenia zawarte w tekście nagrodzonej pozycji.
Tegorocznym laureatem festiwalu został Jakub Kornhauser – poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca, nauczyciel akademicki, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Nagrodę festiwalu otrzymał za wydane przez Książkowe Klimaty Premie górskie najwyższej kategorii, które mistrzowsko rejestrują rowerowanie po podkrakowskich peryferiach, a krajobraz i żywe żwawe jego doświadczanie zamykają w precyzyjnie dobranym słowie. Laureat Nagrody otrzymuje statuetkę powstałą z inspiracji książką, wykonaną przez studentkę ASP Natalię Białorczyk oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł, fundatorem której jest Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.
Wśród gości tegorocznej edycji pojawią się m.in.: Justyna Sobolewska, Mira Marcinów, Julia Fiedorczuk, Jan Mencwel czy Filip Springer.
Szczegóły na stronach: znaczenia.pl, mik.waw.pl, biblioteka.wolomin.pl

Festiwal Literacki Znaczenia
PROGRAM FESTIWALU
WOŁOMIN, 11 WRZEŚNIA
10.00–11.30 / tereny leśne wokół Wołomina
Tajemnice owadów – przyrodniczo-entomologiczna wycieczka rowerowa z Profesorem Tomaszem Mokrzyckim z Katedry Ochrony Lasu Instytutu Nauk Leśnych SGGW.
Zapisy: zgloszenia@znaczenia.pl, decyduje kolejność zgłoszeń.
12.00–13.00 / Miejski Dom Kultury (ul. Mariańska 7)
Małe podróże. Filmy animowane dla dzieci – pokaz zestawu krótkich animowanych filmów zagranicznych dla dzieci (5+). Czas projekcji 60 min, wszystkie filmy z polskim lektorem.
13.15–14.30/ Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32)
Dzika przyroda wokół nas – spotkanie dla dzieci (9+) z „Marcinem z lasu” – dziennikarzem, pisarzem, filmowcem i videoblogerem specjalizującym się w tematyce dzikiej przyrody.
14.30–16.00 / Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32)
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem organizatorów.
Ucieczki Szymborskiej i Filipowicza – prelekcja Justyny Sobolewskiej.
16.00–16.30 / Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32)
Wernisaż wystawy Zbigniewa Rogalskiego – kuratorka wystawy Marta Czyż.
16.00–17.00 / Przystanek W (ul. Ogrodowa 9)
Z odwagą zahaczać o uwagę – spotkanie z autorkami debiutów poetyckich: Agatą Puwalską (haka!) i Patrycją Sikorą (instrukcja dla ludzi nie stąd). Prowadzenie spotkania – Joanna Mueller.
16.00–19.00 / Parking Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wileńska 32)
Książki OdNowa – przyjdź i napraw swoją książkę.
17.00–18.30 / Mała Huta (ul. Kościelna 10)
Krajobrazy i inne widoki – debata z udziałem Julii Fiedorczuk, Miry Marcinów i Jana Mencwela. Prowadzenie debaty – Maciej Jakubowiak.
18.45–19.30 / Miejski Dom Kultury (ul. Mariańska 7)
Kino rowerowe – Chłopak i rower / Boy and bicycle (reż. Ridley Scott, 1962, 27’) oraz Koncert życzeń (reż. Krzysztof Kieślowski, 1967, 16’). Wstęp Michała Matuszewskiego.
Przyjdź i pedałuj razem z laureatem Festiwalu, żeby na rowerze wytworzyć prąd, który zasili projektor!
20.00–21.00 / Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32)
Spotkanie z laureatem Jakubem Kornhauserem – wręczenie nagrody i statuetki przez Burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan. Z laureatem rozmawiają: Urszula Zajączkowska i Zofia Król.
21.00–22.00 / Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32)
Pożegnanie lata z Muzyką Końca Lata – koncert zespołu Muzyka Końca Lata z muzyką z najnowszej płyty Prywatny Ciechocinek.
10.00–20.00 / Parking Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wileńska 32)
Kiermasz Książki
WARSZAWA, 12 WRZEŚNIA
17.00–18.30
Znaleźć rytm – eksperymentalne rowerowanie przez miasto z Filipem Springerem i Jakubem Kornhauserem.
Zapisy: kasa@mik.waw.pl, decyduje kolejność zgłoszeń.
19.00–20.30 / Mazowiecki instytut Kultury (ul. Elektoralna 12)
Premie górskie najwyższej kategorii – z Jakubem Kornhauserem, laureatem 1. edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia, rozmawia Filip Springer.
Klub Książki Elektra