karawana-na-mazowieckich-szlakach

Karawana na mazowieckich szlakach

Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji
4 września – Cieksyn | 5 września – Nasielsk

Już po raz czternasty na mazowieckie szlaki wyruszyła Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji. Po czasie przymusowego odcięcia od kultury i artystycznych wydarzeń zapraszamy wszystkich spragnionych kulturalnych wrażeń do wspólnej zabawy. W programie gry, animacje, konkursy z nagrodami, spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dwa ostatnie przystanki na tegorocznej trasie Karawany, którymi żegnamy wakacyjny sezon, to Cieksyn (4 września) i Nasielsk (5 września).

Karawana to projekt realizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z lokalnymi partnerami z województwa mazowieckiego. Już po raz czternasty w czasie wakacji festiwal wyruszył na Mazowsze, by zaprosić mieszkańców regionu do aktywnego rodzinnego spędzania wolnego czasu z kulturą.

Chcemy zachęcić w wakacje mieszkańców województwa mazowieckiego do aktywnego uczestnictwa w nowych otwartych formach życia kulturalnego. Razem z lokalnymi współorganizatorami Karawany postawiliśmy sobie za cel zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem, ciekawymi działaniami parateatralnymi i plastycznymi, które wyzwalają wyobraźnię, kreatywność i zdolności twórcze. Przede wszystkim jednak ma to być dobra zabawa i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu – tłumaczy Anna Mizińska, koordynatorka projektu z Działu Teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Każdego dnia festiwalu prezentowane są publiczności dwa wyjątkowe spektakle teatralne – pierwszy przygotowany z myślą o dzieciach, który w godzinach popołudniowych otwiera wydarzenie i drugi, wieczorny dla widzów dorosłych. Mają one charakter plenerowy, uliczny – obok walorów artystycznych zapewniają świetną zabawę i rozrywkę widzom, włączając ich często w swoje działania i zachęcając do aktywnego udziału. Czas między spektaklami wypełnią pomysłowe, barwne, rodzinne gry i warsztaty przeznaczone dla różnych grup wiekowych, które poprowadzą doświadczeni animatorzy. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

4 września Karawana zatrzyma się w Cieksynie na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika (ul. J. Piłsudskiego 43) i 5 września w Nasielsku w Parku im. Jana Pawła II (Rynek). Program w obu miejscowościach otworzy o godz. 16:00 spektakl dla najmłodszych pt. Paweł i Gaweł c.d. Teatru Scena 96. To opowieść oparta o znany wiersz Aleksandra Fredry. Nie prezentuje jednak treści samego wiersza. To zabawna wizja tego, jak losy dwóch skłóconych sąsiadów mogły potoczyć się dalej – czy doszli do porozumienia, czy udało im zwalczyć różnice charakterów i pogodzić swoje różne potrzeby? A może ich konflikt rozgorzał jeszcze mocniej? Przekonają się o tym widzowie spektaklu, który jest doskonałym pomysłem na rodzinną rozrywkę. Młodszych widzów na pewno zainteresują wartka akcja i wyraziście zarysowane charaktery postaci oraz ich perypetie. Starsi widzowie odnajdą w spektaklu uroki starego niemego kina i grę jego konwencją.

O godz. 20:00 Teatr Ewolucji Cienia zaprezentuje dorosłym widzom przedstawienie pt. Fin Amor. To niezwykłe barwne kostiumowe widowisko, łączące bogatą treść i namysł nad ponadczasowymi pytaniami o kwestię miłości ze spektakularnymi elementami teatru ulicznego. Każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie. Fabuła oparta jest o historię miłości bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych – rycerza i damy jego serca. Zamysłem twórców widowiska było zwrócenie uwagi na ponadczasowość i uniwersalność tego wątku w naszej kulturze.

Program:

Cieksyn, 4 września 2021 r., boisko przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie, ul. J. Piłsudskiego 43

Nasielsk, 5 września 2021 r., Park im. Jana Pawła II, Rynek

16.00 – Paweł i Gaweł c.d. – Teatr Scena 96
– spektakl dla najmłodszych

17.00 – 20.00 – działania animacyjne

BAWIMY I UCZYMY
– rodzinne animacje dla najmłodszych. Koncepcja i realizacja członkowie Polskiego Stowarzyszenia Animatorów KLANZA

PODWÓRKO WYOBRAŹNI – edukacyjny plac zabaw kreatywnych. Koncepcja i realizacja Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

STRAGANY SZTUKI – cztery interaktywne stanowiska zapraszające mieszkańców do doświadczenia twórczego. Koncepcja i realizacja Janusz Byszewski

20.00 – Fin Amor, Teatr Ewolucji Cienia – spektakl dla dorosłych

Teatr Ewolucji Cienia / Theatre of Shadow Evolution, film z nagraniem ze spektaklu
"Fin Amor"
youtube.com/watch?v=Iol8vSjHDGs

Teatr Ewolucji Cienia,

Teatr Ewolucji Cienia, "Fin Amor", Fot. Roman Lewinski

W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Mazowiecki Instytut Kultury zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze, które mogą wynikać z decyzji dotyczących restrykcji związanych z pandemią COVID-19.

VOD

Informacje kulturalne, 07.05.2025

Informacje kulturalne, 30.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE