Sukces I edycji Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego im. Moniki
Swarowskiej–Walawskiej (KRZESZOWICE 2021) – o śpiewie płynącym prosto z serca... Vissi d'arte vissi d'amore
20 lipca zakończyliśmy pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej–Walawskiej. Mimo, że dzień ten przechodzi już do historii – naszej lokalnej ale i szerszej – wszak wydarzenie miało zasięg i rangę międzynarodową. Wydarzenie było organizowane we współpracy Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej ŚPIEWANIE BEZ GRANIC z Tenczynka, ze stowarzyszeniem norweskim - Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD z Oslo. Cieszymy się, że Konkurs i Festiwal będzie mógł na stałe wpisać się w życie kulturalne Krzeszowic, Tenczynka, Krakowa i okolic, a przede wszystkim, że będzie to wydarzenie oddające hołd i niejako przedłużającemu dorobek artystyczny i pedagogiczny tak wielkiej artystki jaką była Monika Swarowska-Walawska.
To bardzo ważne, pierwsze takie wydarzenie w naszej okolicy – dające szansę rozwoju osób pasjonujących się muzyką. Osób chcących spróbować swoich sił w konkursie – jak i indywidualnych i zespołowych warsztatach wokalnych zwieńczonych koncertami. Każdy, kto dołączył do projektu wie, że znajdzie się tam miejsce dla każdego – w myśl idei integracji wokalnych stworzonych w 2017 r. przez Krzysztofa Aureliusza Łuczyńskiego – tenora Den Norske Opera w Oslo, tenczynianina jednoczącego ludzi poprzez śpiew a przede wszystkim Dyrektora Artystycznego wydarzenia. Warto nadmienić, że bez niego Festiwal jak i pozostałe inicjatywy nie mogłyby mieć miejsca – jego ogromny wkład organizatorski oraz finansowy pozwala rok rocznie na organizacje kulturalnych przedsięwzięć z udziałem wspaniałych artystów solistów światowych scen operowych.
Tylko w tegorocznej edycji Festiwalu wzięli udział artyści tacy jak : prof. dr hab. Jadwiga Rappe, prof. dr hab. Agata Kobierska, Arnold Rutkowski, dr Miranda Exner ( jury konkursowe ), a także Julia Iwaszkiewicz, dr Monika Świostek, prof. Rafał Majzner, Dorota Dobrolińska -Struck, dr Katarzyna Haras, dr Jadwiga Postrożna, Dominik Czernik, Jakub Kołodziej, Joanna Petryka – Wawrowska, dr Karin Wiktor-Kałucka, Krzysztof Aureliusz Łuczyński oraz Hubert Walawski (syn patronki Festiwalu). Podczas koncertów występowali również rokujący uczestnicy warsztatów w wykonaniach solowych i ensamblowych, zespół integracji wokalnych oraz mini orkiestra festiwalowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Nie sposób nie wspomnieć o naszych pianistach – Katarzynie Starzyckiej , Mateuszu Lasatowiczu oraz dyrygentach chóralnych – Małgorzacie Langer–Król i Maksymilianie Żelaznym. Bardzo miło było nam gościć uczestników będących członkami chóru Klaster z Zabrza - działającego pod przewodnictwem prezesa Marcina Łuczaka oraz Justyny Dziumy – założycielki portalu chórtownia skupiającego chóry z całej Polski ale i zza granicy; którzy to również dołączyli do zespołu integracji wokalnych.
Podczas Festiwalu odbyło się 5 koncertów – w Auli Florianka we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie, w Klasztorze w Alwerni – we współpracy z SOK Alwernia oraz oo. Bernardynami, w Kościele w Woli Filipowskiej – we współpracy z Zamkiem Tenczyn (koncert przeniesiony ze względu na warunki atmosferyczne), w Bazylice św Floriana w Krakowie oraz Filharmonii Krakowskiej im. K Szymanowskiego. Nie zabrakło świetnych wykonań najpiękniejszych dzieł kompozytorów takich jak Rachmaninov, Greig, Puccini, Verdi, Czajkowski, Morricone, Bizet, Gjeilo, Mascagni, Mozart czy Offenbach.
Festiwal powstał z corocznie odbywających się warsztatów wokalnych – jednak odświeżeniem formuły była organizacja konkursu wokalnego przy Festiwalu który cieszył się niemałym zainteresowaniem, gdyż do wokalnych zmagań zgłosiło się niemal 170 osób z różnych krajów świata. Konkurs składał się z 3 etapów, gdzie pierwszy był eliminacjami on-line. Kolejne przesłuchania odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach dzięki uprzejmości rady pedagogicznej na czele z Dyrektorem Jerzym Suruło. W tym miejscu pragniemy również jednocześnie podziękować pracownikom szkoły, którzy wykazali ogromne zaangażowanie we wsparcie przesłuchań konkursowych oraz warsztatów odbywających się w szkole, w której to odbył się również koncert laureatów konkursu ( 11.07.2021), będący jednocześnie otwarciem festiwalu. Osób wspierających Festiwal było wiele i nie sposób wszystkich wymienić z imienia i nazwiska, natomiast szczególne podziękowania należą się Krzysztofowi Nowakowi za pomoc logistyczną, Karin Kałuckiej za prowadzenie Koncertów, Mai Molczyk za prowadzenie koncertów, Joannie Grandys, Karinie Krychun, Aleksandrze Gorgoń za koordynację biura Konkursowego oraz ścisłemu zarządowi Festiwalowemu – Irenie Cieślak, Dorocie Danek oraz jeszcze raz – ogromne podziękowania dla osoby bez której Festiwal by się nie odbył – dla Krzysztofa Aureliusza Łuczyńskiego. Dziękujemy również Małgorzacie Winiarskiej, Marianowi Lewickiemu oraz Izabeli Kasprolewicz za fotorelację, oraz Grzegorzowi Żbikowi i Torstenowi Struck za rejestrację video koncertów.
Serdeczne gratulacje dla laureatów :
kat. 1
II MIEJSCE - STOLINSKA GABRIELA, DZIEŃSKA ALEKSANDRA
III MIEJSCE - IWAŃSKI JULIAN
kat. 2
I MIEJSCE - RACZKOWSKI SZYMON
II MIEJSCE - KWIECIEŃ PATRYCJA
III MIEJSCE - BLANIK ALEKSANDRA
kat. 3
I MIEJSCE - TROJAK PAWEŁ
II MIEJSCE - JANICKI MICHAŁ
III MIEJSCE - MARTA MIKA
A także laureatom nagród specjalnych :
- za najlepsze wykonaniu utworu z repertuaru Moniki Swarowskiej-Walawskiej : Aleksandra Blanik oraz Patrycja Kwiecień
- nagroda Opery Krakowskiej – Paweł Trojak
- za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora przez cudzoziemca – Tamai Yuuki, Zheng Huijan
- udział w projekcie Filharmonii Krakowskiej - Dominika Kościelniak, Michał Janicki
- udział w projekcie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - Szymon Raczkowski, Marta Mika
- dla najlepszego akompaniatora – Katarzyna Starzycka
- dla najmłodszego uczestnika – Aleksandra Dzieńska

I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach, fot. Marian Lewicki, Małgorzata Winiarska
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: marszałka senatu rzeczpospolitej polskiej prof. Tomasza Grodzkiego, Narodowego Centrum Kultury, Marszałka Małopolski,
- Witolda Kozłowskiego, Starosty Powiatu Krakowskiego – Wojciecha Pałki, Burmistrza Gminy Krzeszowice - Wacława Gregorczyka, Burmistrz Gminy Alwernia - Beaty Nadziei-Szpili, Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie
- prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, Opery Krakowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Fundacji im. Marii Fołtyn a także Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Opery Aria, Fundacji New Era Art. Wsparcia medialnego udzieliły nam: TVP KULTURA, TVP 3 KRAKÓW, RADIO KRAKÓW, Gwarek Małopolski, Przełom, Magazyn Krzeszowicki, Życie Gminy Alwernia, Fundacja Promocji Kultury, Gazeta Jurajska, Dziennik Berliński, portal chórtownia.pl.
Chcesz dołączyć do zespołu wokalnego, na warsztaty mistrzowskie lub jesteś osobą reprezentującą firmę chętną zaangażować się w organizację Festiwalu?
Napisz do nas na monikavocalfestival@gmail.com; tel. 888797929.