konkurs-na-projekt-teatralny-modelatornia-vol-4-wyniki-konkursu

Konkurs na Projekt Teatralny MODELATORNIA VOL. 4 / Wyniki konkursu

W dniach 6-21 lipca 2021 roku w Teatrze im. J. Kochanowskiego odbyły się rezydencje artystyczne w ramach drugiego etapu Konkursu Modelatornia IV. Trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały następnie zaprezentowane Jury i zamkniętej widowni. Nie tylko estetycznie, ale też tematycznie mieliśmy okazję zobaczyć przekrój potencjału i różnorodności polskiej sceny performatywnej.

Agnieszka Jakimiak przygotowała „Powrót Taty", czyli osobistą próbę zmierzenia się z relacją ojciec-córka, wypracowaną wspólnie z aktorkami opolskiego teatru.

Kolektyw Krater (Anna Andrzejewska, Michał Lazar, Joanna Satanowska, Daniel Sołtysiński) zaprezentował opowieść o pierwszej astronautce na Księżycu, mierzącej się z presją misji, pozostawionym na Ziemi życiem osobistym i z samotnością w kosmosie.

Trzecia grupa w składzie Weronika Pelczyńska, Patrycja Kowańska, Magda Fejdasz i Monika Szpunar, rozwinęła koncepcję choreograficzną „kuli", potencjału spojrzenia i obserwacji oraz (współ-)dzielonej z widzem obecności, w spektaklu „SOLIŚCI".

To właśnie ta praca została wybrana na zwycięzcę Konkursu przez Jury w składzie Dorota Semenowicz, Norbert Rakowski, Michał Rogulski i Łukasz Twarkowski. Komisja "doceniła synergię projektu z kierunkami zawartymi w idei Modelatorni, stworzonej jako miejsca zakorzenionego w eksperymentalnym, interdyscyplinarnym i procesualnym podejściu do tworzonej pracy. SOLIŚCI są jednocześnie rozwinięciem złożonej eksplikacji i obranego przed przyjazdem do TJK kierunku, ale też poszerzeniem o zyskany w trakcie rezydencji materiał, który pozostawia szerokie pole do dalszego rozwoju."

Spektakl w pełnej wersji zostanie wyprodukowany i zaprezentowany opolskiej publiczności jesienią 2021.

konkurs

konkurs "Modelatornia" , fot. Klaudyna Schubert

 teatropole.pl/aktualnosci/konkurs-na-projekt-teatralny-modelatornia-vol-4

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE