szpule-performens-taneczny

Szpule, performens taneczny

Trwają prace nad „SZPULAMI” - performensem tanecznym inspirowanym historią Żyrardowa według pomysłu i choreografii Marii Bijak. Powstają trzy choreografie z dziedziny tańca współczesnego inspirowane strajkiem szpularek z 1883 r., historią miasta oraz archiwami rodzinnymi mieszkanek zatańczone przez sześć młodych i uznanych tancerek w przestrzeniach post fabrycznych Żyrardowa do specjalnie skomponowanej muzyki.

Głównym środkiem wyrazu jest taniec współczesny oparty na historiach kobiet z Żyrardowa. Materiał ruchowy powstał w procesie twórczym metodą improwizacji, w oparciu o zebrane historie kobiet, archiwa oraz wspomnienia i relacje ze strajku szpularek z 1883 r., pierwszego ze strajków robotniczych Królestwa Polskiego. Historie te w procesie twórczym zostały przepuszczone przez wrażliwość, emocjonalność, a w końcu cielesność wykonawczyń i stały się autonomiczną wypowiedzią artystyczną. Powstała choreografia w wykonaniu sześciu młodych zawodowych tancerek poruszających się w różnych technikach ruchowych z dużym doświadczeniem w projektach interdyscyplinarnych: Dana Chmielewska, Ilona Gumowska, Anna Kamińska, Katarzyna Leszek, Ewa Noras, Sabina Romańczak

Improwizacja to najbardziej płodne narzędzie w pracy choreograficznej, daje najwięcej możliwości głębokich poszukiwań w sferze ruchowej. Taniec stał się przekaźnikiem historii, emocji, wrażeń i odczuć. Stworzona została oryginalna kompozycja ruchowa, cechująca się wykorzystaniem nieoczywistych rozwiązań cielesnych i przestrzennych, użyciem gestu, zwielokrotnieniem. Dzięki ilości wykonawczyń możliwe było tworzenie wizualnych kompozycji ruchowych, a także duetów, trio itd., które wprowadzają dodatkowy kontekst kontaktu międzyludzkiego i wzbogaciły stronę wizualno-ruchową. Ważnym aspektem pracy twórczej w ramach projektu jest budowanie przez Marię Bijak - tancerkę, kuratorkę i pomysłodawczynię projektu swojej tożsamości jako nowej mieszkanki Żyrardowa oraz poszukiwania twórczej przestrzeni dla niezależnych działań artystycznych poza systemem instytucjonalnym.

-Moja przeprowadzka do Żyrardowa zbiegła się w czasie z początkiem pandemii, miałam więc dużo czasu na indywidualne, powolne poznawanie miasta. Zaangażowałam się w parę akcji społecznych, organizowanych przez Urząd Miasta, związanych z pomocą mieszkańcom w sytuacji pandemii i zauważyłam wtedy jak różnorodne jest to miasto. Ludzie tu wydają się mniej anonimowi niż w Warszawie, mają w sobie coś przystępnego, swojskiego. Chciałam dać coś od siebie temu miejscu, zaangażować się w swój sposób w życie Żyrardowa, tym razem od strony kulturalnej, artystycznej. Praca nad choreografią to dla mnie także wkład w promocję miasta, przedstawienie go w atrakcyjny, nowoczesny sposób i tchnięcie trochę życia w lekko zapomniane przez świat miasto, które ponownie rozwija się od jakiegoś czasu – wyjaśnia Maria Bijak.

Muzykę do wydarzenia skomponowali: Piotr Adamiak oraz zdobywca
Nagrody Fryderyk 2020 – Szymon Sutor.

Pokazy premierowe odbędą się w Żyrardowie w dniach:
6 sierpnia, godz. 20:30,
7 sierpnia, godz. 20:30 oraz
8 sierpnia, godz. 19:30.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szpule, performens taneczny

Szpule, performens taneczny

Szczegóły: facebook.com/supermarketgrupa

VOD

02.10.2024

Informacje kulturalne, 25.09.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE