tykocinska-akademia-kresow

Tykocińska Akademia Kresów

W dniach od 28 lipca do 05 sierpnia 2021 roku w Tykocinie odbędzie się „Tykocińska Akademia Kresów”. Jest to 9 dniowy festiwal z udziałem wybitnych aktorów, reżyserów, pisarzy i znawców tematu. Towarzyszyć mu będą koncerty, spektakle, spotkania autorskie, prelekcje, dyskusje, wspomnienia geniuszy polskiego kina. Festiwal zgromadzić ma miłośników kina i sztuki Kresów z całej Polski m.in. takie nazwiska jak Andrzej Seweryn, Anna Dymna, Agnieszka Holland, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski, Anna Mieszkowska, Marian Opania. Stawiamy na różnorodność, ponieważ zależy nam, aby festiwal integrował różne środowiska i był okazją do wymiany doświadczeń.

Tykocińska Akademia Kresów to 9 dniowy festiwal filmowy z udziałem wybitnych aktorów, reżyserów, pisarzy i znawców tematu. Towarzyszą mu koncerty, spektakle, spotkania autorskie, prelekcje, dyskusje, wspomnienia geniuszy polskiego kina.
Planowany jest również benefis jednego z najwybitniejszych twórców narodowego kina – Janusza Majewskiego oraz obchody 90. urodzin mistrza. Tykocińska Akademia Kresów jest przedsięwzięciem wynikającym z sentymentów do polskich Kresów. Na jednej imprezie, w jednym miejscu, zaprezentowane będą literatura, malarstwo, film, teatr i piosenka, które powstały na Kresach (we Lwowie i jego okolicach), bądź stworzone zostały przez ludzi Kresów: Z. Herberta, M. Hemara, J. Majewskiego, W. Pszoniaka i innych.

W programie będą projekcje retrospektyw filmowych, spotkania literackie i filmowe, spektakle teatralne, koncerty, wernisaże plastyczne. Jedno z badań społecznych przeprowadzonych jeszcze przed II wojną światową wykazało, że na 200 wybitnych Polaków, którym odrodzona Polska zawdzięcza niepodległość, 120 było ze Lwowa i Wilna. Fakt ten zainspirował organizatorów do podjęcia wątku polskiej kinematografii i Kresów.

Celem stało się stworzenie cyklicznego wydarzenia o wysokiej randze artystycznej, który będzie miał szczególne znaczenie dla kultury województwa podlaskiego, będzie sprzyjał nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych i, co ważne, poprzez wysoki potencjał promocyjny stanie się marką kulturalną województwa podlaskiego. Józef Piłsudski, ojciec Polskiej niepodległości mawiał Rzeczypospolitej, że " [...] jest jak obwarzanek. Najważniejsze jest to, co jest na obrzeżach". Z rubieży obecnej RP pochodzili Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i noblista Czesław Miłosz.

Podczas Tykocińskiej Akademii Kresów przywołane będą sylwetki i spuścizna twórców urodzonych we Lwowie i okolicach. To we Lwowie dorastali i tworzyli tacy pisarze jak Władysław Bełza, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska. Ze Lwowa pochodzą też reżyser Janusz Majewski i aktor Wojciech Pszoniak - bohaterowie tegorocznej edycji Akademii. Wydarzenie nieprzypadkowo odbędzie się w Tykocinie. Miasto liczy sobie ponad 600 lat. W sposób wyraźny i twórczy żyli tam Polacy, Żydzi, Niemcy, Holendrzy i inne nacje. To właśnie w Tykocinie król Polski Zygmunt August wybudował okazały zamek swojej żonie Barbarze. Tam również inny z królów, August II Sas uchwalił w 1705 r. najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Tykocińska Akademia Kresów po raz pierwszy w ujęciu wieloaspektowym przywoła pamięć Kresów poprzez literaturę, teatr, film, muzykę. Uczestnicy poznają dorobek lwowian w poświęconych im retrospektywach. Większość wydarzeń będzie miała charakter otwarty. Aktualności będzie można śledzić na specjalnie stworzonej stronie internetowej - tam również ukażą się sylwetki gości, ciekawostki związane z Tykocinem i Lwowem, fotorelacje. W trakcie spotkań będzie również możliwość dyskusji z twórcami. Tykocińska Akademia Kresów to blisko 40 gości specjalnych z szerokiego rozumianego świata kultury - aktorów, reżyserów, prelegentów, pisarzy i muzyków.

TYKOCIN, 28.07 - 05.08 2021r.

Tykocińska Akademia Kresów

Tykocińska Akademia Kresów

 akademiakresow.pl

VOD

Informacje kulturalne, 07.05.2025

Informacje kulturalne, 30.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE