nagrody-im-oskara-kolberga-za-zaslugi-dla-kultury-ludowej

Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Komisja konkursowa 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wyłoniła tegorocznych laureatów. Wyróżnienie zostanie wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku o godzinie 14-tej. Gala będzie również transmitowana na żywo w Internecie. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Po raz pierwszy w historii została przyznana nagroda specjalna dla wyróżniającego się ucznia wskazanego przez laureata Nagrody Kolberga w kategorii Mistrz tradycji. Tę nagrodę otrzymuje Barbara Wandzel (publikacja wideo-wizytówki Laureatki 23.06.2021), wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, która jest też kontynuatorką umiejętności twórczych pozyskanych od Marii Grzegorek.

Laureatami 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w siedmiu kategoriach zostali:

w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:

Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
Popowice, Ziemia Wieluńska, woj. Łódzkie
facebook.com/IMITpolska/posts/4021632727919696

Henryk Marszał – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom.
Przewrotne, pogranicze Lasowiaków i Rzeszowiaków, woj. Podkarpackie
facebook.com/IMITpolska/posts/4023674534382182

Stanisława Mąka – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego.
Rożdżałów, Chełmskie, woj. Lubelskie
facebook.com/IMITpolska/posts/4024820617600907

Genowefa Pabich – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu.
Krobia, Kurpie, woj. Mazowieckie
facebook.com/IMITpolska/posts/4024906344259001

Bernarda Rość – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia.
Szaciłówka, Białostocczyzna, woj. Podlaskie
facebook.com/IMITpolska/posts/4031456703603965

w kategorii II dla Mistrza tradycji:

Maria Grzegorek – mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli.
Juszczyna, Żywieckie, woj. Śląskie
facebook.com/IMITpolska/posts/4034301056652863

w kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:

Andrzej Dziedzina Wiwer – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich.
Szczawnica, Pieniny, woj. Małopolskie
Publikacja wideo-wizytówki Laureata 24.06.2021

w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:

Maria Brylak-Załuska – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce.
Nowy Sącz, woj. Małopolskie
Publikacja wideo-wizytówki Laureatki 25.06.2021

Jolanta Danak-Gajda – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych.
Łańcut, woj. Podkarpackie
Publikacja wideo-wizytówki Laureatki 26.06.2021

w kategorii V dla kapel ludowych:

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
Zdziłowice Drugie, Roztocze, woj. lubelskie
Publikacja wideo-wizytówki Laureatów 27.06.2021

w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki”
Blinów, Roztocze Zachodnie, woj. lubelskie
Publikacja wideo-wizytówki Laureatek 28.06.2021

Zespół „Gościszowianie”
Gościszów, woj. Dolnośląskie
Publikacja wideo-wizytówki Laureatów 29.06.2021

w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:

Fundacja „Dziedzictwo Nasze” Publikacja wideo-wizytówki Laureatów 30.06.2021

Uroczystość otworzy przemówienie ministra Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który również wręczy nagrody Laureatom. Podczas gali ogłoszony zostanie również Laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Już dziś zostaną rozdane Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Już dziś zostaną rozdane Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2020 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.

Linki do profili NIMiT w mediach społecznościowych:
www.facebook.com/IMITpolska
www.instagram.com/instytut_muzyki_i_tanca

Link do oficjalnego wydarzenia gali 46. Nagrody im. Oskara Kolberga:
www.facebook.com/events/942316472980490

Link do transmisji na żywo Gali 46. Nagrody im. Oskara Kolberga 1.07.2021 godz: 14:00
www.youtube.com/watch?v=0YM7nk-rCi4

VOD

Informacje kulturalne, 07.05.2025

Informacje kulturalne, 30.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE