festiwal-wszystkie-mazurki-swiata-patrzac-na-wschod

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata „Patrząc na Wschód”

15-19 czerwca
Warszawa, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi,
Krakowskie Przedmieście 66

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2021, doroczne święto muzyki tradycyjnej nareszcie w swojej naturalnej formie - spotkania na żywo! Będzie można odreagować długą zimę - wybawić się i wyśpiewać za wszystkie czasy. Muzyka tradycyjna - wspólne granie, śpiewanie i taniec - tworzy poczucie wspólnoty, którego po miesiącach pandemicznej izolacji bardzo potrzebujemy.

Festiwal „Patrząc na Wschód” będzie wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa wypełnione śpiewem koncerty - “Przesilenie”(16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz “Posłuchajcie ja was proszę…” (17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których usłyszymy m. in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna. Nie zabraknie najstarszego, najbardziej doświadczonego w tradycyjnym śpiewie pokolenia - wystąpi Krystyna Ciesielska (z okolic Przysuchy) oraz Karolina Demianiuk (z Dołhobrodów, na Polesiu Lubelskim). Pandemiczne zaległości będzie można nadrobić podczas licznych i zróżnicowanych warsztatów śpiewu, prowadzonych przez wybitnych śpiewaków i śpiewaczki.

Będzie też dużo muzyki tanecznej. Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz (koncert “Cztery strony Karpat”, 18 czerwca). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band - z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską. Na warsztatach tanecznych będą też tańce wielkopolskie.

Organizatorzy festiwalu, nie pierwszy już raz przygotowali edycję mocno zwróconą ku Wschodowi, z udziałem gości zza wschodniej granicy. Niestety, zaplanowany koncert muzyków z Białorusi musiał zostać przełożony na lepszy czas.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się koncertem Laureatów Konkursu Stara Tradycja (15 czerwca). W tym roku spośród wielu zgłoszeń młodych muzykantów wybrano 12 laureatów. Podczas 10 lat trwania tego konkursu, wiele młodych talentów stawiających pierwsze kroki stało się mistrzami w swoich muzycznych dziedzinach, którzy dziś animują różne działania lokalne i współtworzą ogólnopolską sieć żywych muzycznych tradycji.

Finałem Festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Na Targowisko Instrumentów zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie. Przez ostatni rok pracownie działały pełną parą i powstało wiele wspaniałych instrumentów, które szukają teraz „swoich muzykantów”. Sobotnie wydarzenie wypełnione jest spotkaniami, prezentacjami niezwykłych instrumentów i odkryć. Nie zabraknie tam również Małych Mazurków - muzycznych atrakcji dla dzieci.

Część wydarzeń (koncerty oraz fragment Nocy Tańca) będzie transmitowana online, na profilu Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Bemowskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury TuPraga.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta st. Warszawa.
Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, Muzykatradycyjna.pl
Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Dom Kultury TuPraga, KMD Studio

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata „Patrząc na Wschód”

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata „Patrząc na Wschód”

Więcej informacji: www.festivalmazurki.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE