nowe-wystawy-w-galeriach-mik

Nowe wystawy w galeriach MIK

Kultura po woli wyzwala się z lockdownu i internetowego stylu działania. Działające pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury galerie – Foksal, Test i XX1 – otwierają nowe wystawy, które spragnionym bezpośrednich estetycznych wrażeń koneserom i miłośnikom sztuki na pewno przypadną do gustu. Nowe propozycje Romana Siwulaka, Roberta Kuśmirowskiego oraz laureatów 11. Międzynarodowego Biennale Miniatury Częstochowa 2020 dostępne już od 14 i 15 maja.

Galeria Foksal

Od 14 maja do 25 czerwca w Galerii Foksal będzie można oglądać wystawę W obecności obrazu Romana Siwulaka. Na wystawę składa się sześć wykonanych w ostatnich latach i nie prezentowanych nigdzie wcześniej prac. Wystawa jest skorelowana z dwoma cyklami prezentowanymi wcześniej w Galerii Foksal. Pierwszy z nich to cyklu obrazów-obiektów opatrzonych wspólnym tytułem Pomiędzy obrazem a… z 2006 r. Artysta podejmował w nim problem kondycji malarza, który zrezygnował z malarstwa, ale nie z idei bycia malarzem. Drugi to seria dzieł zatytułowanych Pomimo obrazu, w której obrazy Siwulaka pozostawały konsekwentnie puste, ale ich dotychczasowa bierność, oczekiwanie na gest – akcję zostały przełamane. Prezentowana obecnie w Galerii Foksal wystawa nawiązuje do poprzednich i tworzy z nimi rodzaj domkniętej trylogii.

Roman Siwulak (ur. 1952) jest malarzem, aktorem i pedagogiem, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od początku swej aktywności malarskiej związany z Galerią Foksal. W 1976 roku Roman Siwulak wspólnie z Andrzejem Wełmińskim zrealizowali w Galerii Foksal pokaz pt. Za szafą. Składał się on z przedmiotów, które wyrwane z macierzystego kontekstu wprowadzone zostały do kontekstu obcego. Od roku 1970 był członkiem zespołu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, biorąc udział we wszystkich jego realizacjach do roku 1990. Swoje prace malarskie wystawiał indywidualnie m.in. w: Galerii Krzysztofory, Otwartej Pracowni w Krakowie a także na zbiorowych ekspozycjach m.in.: Polska Awangarda 1910-78 w Palazzo delle Esposizioni - Rzym 1979, 5 wystawie kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Cricoteka Kraków 2008.

Galeria XX1

Galeria XX1 świętuje w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia. Podczas ostatniego lockdownu nie ustawała w wysiłkach by mimo niesprzyjających okoliczności nadal działać z poszanowaniem prawa i bezpieczeństwa zwiedzających. Wystawy prezentowała przez przechodniom alei Jana Pawła II przez swoje ogromne panoramiczne okna w taki sposób, odpowiednio eksponując elementy swoich wystaw.

W podobny sposób galeria zaprezentuje kolejną wystawę – instalacja artystyczna site-specific S / PACE / S Roberta Kuśmirowskiego, który projektując wystawę wpisał ją w ten niecodzienny pandemiczny sposób prezentacji przez okna, który wprost kojarzy się z podglądactwem i wścibstwem.

Na dwudziestą rocznicę Galerii XX1 w Warszawie, po niezliczonych wystawach, akcjach i projektach społeczno-artystycznych, nie wyobrażam sobie, by dać się przekisić na kolejnym panderoomowym zesłaniu – tłumaczy Robert Kuśmirowski. Proponuję zabudowę-rozbudowę okien Galerii dwiema kuriozalnymi przestrzeniami, dwóch współczesnych, wycofanych społecznie singli, którzy nawet nie wiedzą, że mieszkają o krok od siebie ( S / PACE / S ). To, czym na co dzień się zajmują, co konstytuuje ich wnętrze metrażowe i duchowe, spowoduje kilkuwarstwową konfrontację, istny samopas optyczny, konsumowany z zewnętrznej części Galerii i dodatkowo wytworzy dialog między spodziewanym i tym tylko przechodzącym odbiorcଠ– dodaje artysta.

Wystawę można będzie oglądać od 15 maja do 30 czerwca. Będzie ona również elementem warszawskiej Nocy Muzeów.

Robert Kuśmirowski (ur. 1973) jest performerem, twórcą instalacji, obiektów, fotografii i rysunków. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 2003 uzyskał dyplom w pracowni rzeźby Sławomira Mieleszki. Podczas studiów przebywał na rocznym stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2 oraz Beaux-Arts Rennes we Francji. Laureat Paszportów "Polityki" i Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie Sztuk Wizualnych za 2011 r. oraz wielu innych nagród. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od 2007 roku zatrudniony na macierzystej uczelni Instytutu Sztuki Pięknych WA UMCS w Lublinie, Zakład Intermediów oraz Sammer Academy in Salzburg (2013-2014).

Galeria Test

Już po raz piąty Galeria Test prezentuje pokonkursową wystawę Międzynarodowego Biennale Miniatury Częstochowa. Prace zaprezentowane podczas tegorocznej jedenastej już edycji wydarzenia będzie można oglądać w Warszawie między 14 maja a 2 czerwca.

Międzynarodowe Biennale Miniatury mają charakter konkursu organizowanego od 2000 roku i skierowanego do twórców profesjonalnych. Odbywa się w czterech dyscyplinach: malarstwo, rysunek, grafika i fotografia. Maksymalny format nadsyłanych prac to 10 x 10 cm. Szeroki zakres dyscyplin plastycznych Biennale sprzyja dużemu zainteresowaniu konkursem. Nadsyłane prace pochodzą m.in. z tak odległych krajów jak: Peru, Indie, Tajwan, Urugwaj.

Na jedenastą edycję konkursu 233 autorów z 9 krajów nadesłało 638 miniatur, z których komisja konkursowa zakwalifikowała na wystawę 296 prac 132 autorów. Przyznano trzy Nagrody Regulaminowe oraz pięć Wyróżnień Honorowych. I Nagrodę przyznano Annie Szumigaj-Badziak (Tuszyn) za zestaw trzech prac Przestrzeń 3KL-N (serigrafia). II Nagrodę otrzymał Jakub Zdejszy (Wisła) za zestaw trzech prac Pamiątka (serigrafia) III Nagroda ex aequo trafiła do Łukasza Chmielewskiego (Łódź) za zestaw trzech prac Nieme objawienia (druk cyfrowy) oraz Marcina Szymielewicza (Brodnica) za zestaw trzech prac Singularis (rysunek). Wyróżnienia honorowe otrzymali Magdalena Banaś (Kamienna Góra), Darya Hancharowa (Katowice), Agata Koszczan (Kraków), Emilia Pitucha (Warszawa) i Tomasz Wiktor (Nawojowa).

Roman Siwulak,

Roman Siwulak,"Mimicra"

https://www.mik.waw.pl/

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE