io-premierze-zdecyduje-rzut-monetai

O premierze zdecyduje rzut monetą

Jedna opera, dwie odsłony – tradycyjna, klasyczna i zupełnie nieoczywista. Wystawiona podczas premiery wersja spektaklu będzie wynikiem losowania na oczach publiczności. W tle miłość, wierność, zdrada i honor oraz pytanie o ich miejsce we współczesnych związkach.
Trwają przygotowania do pierwszej w tym sezonie premiery Opery Wrocławskiej Cosí fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Reżyserii spektaklu podjął się André Heller-Lopes, jeden z najsłynniejszych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej. Lopes obrał dość niekonwencjonalną drogę przy pracy nad inscenizacją Cosí fan tutte: o ostatecznej odsłonie spektaklu zadecyduje rzut monetą. Widzowie do samego końca nie będą wiedzieli, czy na ich oczach rozegra się historia w konwencji klasycznej czy nieoczywistej. Artyści są przygotowani na oba warianty.

Zaprezentujemy spektakl w zupełnie nietypowym wydaniu. Interaktywność, która pojawi się już na wstępie będzie ogromnym zaskoczeniem dla publiczności. Tak jak i sam spektakl – w odsłonie współczesnej Don Alfonso występuje w peruce Lagerfelda, ciemnych okularach i z telefonem komórkowym. Obie wersje to wspaniała scenografia, fantastyczne kostiumy i wyjątkowi soliści - mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Tekst opery w 1789 roku napisał znakomity librecista – Lorenzo Da Ponte, a prapremiera dzieła miała miejsce w styczniu 1790 roku w Wiedniu.

Fabuła tylko z pozoru wydaje się prosta. Dwaj młodzi oficerowie – Ferrando i Guglielmo, wysławiali piękno i cnotę swych narzeczonych – Dorabelli oraz Fiordiligi. Przysłuchiwał się temu stary Don Alfonso, który obiecał, że dowiedzie o wątpliwej wierności kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” adoratorom.

Salę operową naszego teatru napełni miłosna aura, w której żart i komizm przenikną się z głęboką refleksją na temat relacji, związków międzyludzkich i wartości, które nimi rządzą – mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.

Czerwcowa premiera Cosí fan tutte jest przygotowywana w ramach projektu Opera Młodych. Wrocławski teatr chce w ten sposób zwrócić uwagę na śpiewaków, którzy stają u progu kariery artystycznej.

Opera Młodych to autorski program Mariusza Kwietnia – znakomitego polskiego barytona z ogromną światową karierą, olbrzymim doświadczeniem i unikalnymi kompetencjami w świecie muzyki.

Stworzyliśmy w naszym teatrze przestrzeń, w której początkujący artysta ma możliwość współpracy z profesjonalną kadrą Opery, a wreszcie występowania na scenie u boku artystów o uznanych, światowych pozycjach. Obserwując kursy mistrzowskie, konkursy, czy współpracując z uczelniami wyłaniamy młode, zdolne osoby, które obsadzamy w rolach w naszych przedstawieniach. Przygotowanie produkcji to także dodatkowe zajęcia wokalne, coaching, ale i inspirujące spotkania dla młodych adeptów. Dla początkujących artystów to bezcenne doświadczenie sceniczne, otwierające im drogę do dalszych angaży – podkreśla Mariusz Kwiecień.

Projekt Opera Młodych został objęty patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

„Cosí fan tutte” Wolfganga Amadeusa Mozarta, plakat Katarzyna Zapart

„Cosí fan tutte” Wolfganga Amadeusa Mozarta, plakat Katarzyna Zapart

Premierowe spektakle zaplanowano na 4 i 5 czerwca o godz. 19.00.
Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl/1.

Plakat promujący premierę, specjalnie dla Opery Wrocławskiej, zaprojektowała Katarzyna Zapart – projektantka graficzna, absolwentka ASP w Krakowie. Uczestniczka wielu międzynarodowych wystaw plakatów, od Japonii po obie Ameryki. Jej prace były doceniane przez wydawców takich jak Graphis (USA), Computer Arts (Wielka Brytania), Etapes (Francja).

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE