Nowa wystawa w pałacu wilanowskim od 7 maja 2021 r.
Arcydzieła natury i kunszt nowożytnych technik graficznych, feeria kolorów prezentowanych obiektów w połączeniu z rozmachem królewskiej rezydencji oraz bogactwem otaczającej przyrody zostały wykorzystane do stworzenia niezwykłej, wielowarstwowej opowieści.
Wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” to wizualna uczta dla miłośników sztuki i interesująca propozycja dla przedstawicieli nauk biologicznych, a dla najmłodszych – wspaniała podróż w głąb egzotycznej dżungli! Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia pałacu wilanowskiego. Naturalnym wzmocnieniem doznań zmysłowych może być spacer w kwitnących ogrodach otaczających historyczną rezydencję królewską. Dla pasjonatów roślin i zwierząt przygotowano wiele różnorodnych aktywności edukacyjnych.
Na wystawie prezentujemy cenną i unikatową artystycznie kolekcję kilkuset barwnych rycin z przedstawieniami egzotycznych roślin i zwierząt oraz księgi – albumy przyrodnicze. To dzieła sztuki rzadko udostępniane, ponieważ zarówno barwniki użyte do kolorowania rycin, jak i samo podłoże – papier – są bardzo wrażliwe na działanie światła. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Biblioteki Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz z kolekcji prywatnej.
Organizatorzy wystawy: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Międzynarodowe Centrum Kultury
Współorganizatorzy: Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Biblioteka Narodowa
Autor koncepcji i kurator: Krzysztof Radoszek
Współpraca kuratorska: Marta Gołąbek, Martyna Sowińska-Pasek vel Paszkowska
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Patronat: Europejski Szlak Ogrodów Historycznych
Patronat medialny: TVP Kultura, Polskie Radio RDC, Polska Times, Warszawa Nasze Miasto
Partnerzy: Green Designers, KingLed, Multidekor, Pro4Media
Eksponaty prezentowane na wystawie i w towarzyszącym jej albumie pochodzą ze zbiorów: Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i kolekcji prywatnej.

Maria Sibylla Merian gałąź koralodrzewu Erythrina fusca oraz stadia rozwoju ćmy Arsenura armida BN PAU PAN
Szczegółowe informacje:
www.wilanow-palac.pl/wydarzenia/wystawy/rosliny_i_zwierzeta