transfer

Transfer

Sztuka Stanisława Bieniasza (1950-2001), zwanego pisarzem śląskiego losu, w reżyserii Waldemara Krzystka. „Transfer” autor określił jako „komedię w dwóch aktach”, chociaż niewiele tu do śmiechu.

– To był jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych Ślązaków. Wielka, odważna osobowość, ale też postać bardzo tragiczna – mówił o autorze „Transferu” Kazimierz Kutz, który reżyserował dla Teatru TV głośny „Stary portfel”.

„Transfer” to zabarwiona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno być nonkonformistą w czasach transformacji i jak łatwo deformuje ludzi tzw. kapitalizm po polsku.

Wszystko wokół się sypie, wymaga remontu. Chodzą słuchy, że plany likwidacji boiska są już gotowe. Zarząd kopalni, który najchętniej sprzedałby cały majątek „Iskry”, tylko czeka, aż zasłużony górniczy klub sportowy spadnie do klasy B i nikt nie stanie w jego obronie. O uratowanie „Iskry” samotnie walczy były piłkarz, obecnie trener, Jorg Furgoł (Tadeusz Huk). Szuka sojusznika w lokalnej prasie, potem prosi o pomoc dawnego działacza sportowego, ale prezes Roman (Marian Dziędziel) obiecuje tylko tyle, że klub pozostanie niezagrożony, dopóki nie spadnie do drugiej ligi.

Szansa ocalenia pojawia się nagle, z zupełnie nieoczekiwanej strony. Trenera odwiedza młody, niemiecki biznesmen polskiego pochodzenia, syn jego dawnego kolegi z boiska. Zmarły na obczyźnie Hubert Kristofek pragnął, by jego prochy wróciły do Heimatu. Spełniając ostatnią wolę ojca, Helmut (Adam Woronowicz) przywiózł je w wielkim pucharze, aby je rozsypać na boisku. Trener Jorg nie chce o tym słyszeć. Zamierza urządzić koledze porządny pogrzeb, z księdzem i orkiestrą górniczą, i wykuć na pomniku napis upamiętniający piłkarza KS „Iskra” i Bundesligi. Choć trochę minie się z prawdą, przeprowadzi w klubie „transfer stulecia”.

Autor: Stanisław Bieniasz

Scenariusz i reżyseria: Waldemar Krzystek

Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski

Scenografia: Barbara Komosińska

Kostiumy: Barbara Drozdowska, Teresa Piwońska

Muzyka: Zbigniew Karnecki

2002 r., 59 min.

Występują: Tadeusz Huk (Jorg), Dorota Pomykała (Zenka), Dominika Łakomska (Sandra), Marcin Dorociński (Edek), Adam Woronowicz (Helmut), Marian Dziędziel (Roman), Marian Makula (Emil), Grzegorz Stasiak (Strażnik)

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE