- aby wypełnić lukę w europejskiej historii sztuki
Innowacyjny projekt artystyczny na rzecz sztuki kobiet, realizowany w ramach programu Kreatywna Europa, powstał dzięki inicjatywie Fundacji Arton. Jego celem jest zbudowanie międzynarodowego mostu wymiany wiedzy i przywrócenie pamięć o sztuce awangardowych artystek z Polski, Słowenii, Chorwacji i Łotwy.
Fundacja Arton wraz z instytucjami partnerskimi z Lublany, Zagrzebia i Rygi, od kilku lat zajmuje się digitalizacją archiwów europejskiej sztuki awangardowej. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest zbudowanie innowacyjnej bazy danych oraz szerokie udostępnienie transgranicznego repozytorium online wszystkim użytkownikom. Tak bogata kolekcja sztuki europejskiej i kobiecej jest prezentowana publiczności całkowicie za darmo na stronie www.forgottenheritage.eu.
- Jako historycy sztuki i badacze w zakresie sztuk wizualnych, uważamy, że to niezwykle ważne, aby do publicznego dyskursu włączyć prace kobiet artystek i realnie zapobiegać dalszej dyskryminacji kobiet na polu sztuki – mówi dr Marika Kuźmicz, kuratorka projektu i założycielka Fundacji Arton.
18 czerwca w warszawskiej galerii lokal_30 otwarta zostanie wystawa prezentująca unikatowe odkrycia dotyczące studentek warszawskiej ASP, o których słuch zaginął w wojennej zawierusze. Podążając śladami kilkunastu biografii, próbujemy zbadać losy bohaterek i przypomnieć te kobiety-artystki, którym dotąd historia poskąpiła należnej uwagi. Tytuł wystawy jest cytatem z wywiadu z Krystyną Dydyńską, jedną ze studentek międzywojennej akademii i kierowczynią rajdową:
Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy.
Nieopowiedziane historie studentek ASP w Warszawie 1918—1939
ARTYSTKI: Helena Bukowska, Krystyna Dydyńska, Wiktoria Goryńska, Julia Keilowa, Janina Konarska, Julia Kotarbińska, Bogna Krasnodębska–Gardowska, Janina Kłopocka, Elżbieta Malcz–Klewin, Leonia Nadelman, Maria Nicz–Borowiakowa, Zofia Rybkowa, Jadwiga Simon–Pietkiewicz, Resia Schor, Elwira Zachert–Mazurczyk, Wanda Zawidzka–Manteuffel
Na stołecznej ASP w latach 1918—1939 studiowało blisko tysiąc studentek. Prawdopodobnie nie wszystkie kochały jednako samochody, alkohol i marynarzy, wszystkie jednak łączyła chęć studiowania sztuki. Dzieliło je wiele – pochodzenie, status społeczny, poglądy, religia, nierzadko także temperament twórczy. Niektóre walczyły o swoją pozycję w świecie sztuki, inne stały się żonami swoich mężów, porzuciły karierę artystyczną lub zupełnie przepadły w wojennej zawierusze.
Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy to wystawa organizowana przez studentki Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, we współpracy z Fundacją Arton i galerią lokal_30. W archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zachowały się teczki aż 926 studentek z lat 1918—1939. Jednak tylko niektóre z nich rozwinęły kariery artystyczne na tyle, aby znaleźć się w annałach historii polskiej sztuki. Po znacznej części został tylko odręcznie napisany życiorys i studenckie podanie zamknięte w archiwalnej teczce. W ramach wystawy przedstawione zostaną historie siedemnastu studentek Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych) z okresu międzywojennego. Wystawa jest próbą podążenia za ich historiami: dotarciem do ich dalszych losów i rewizji dorobku twórczego.
CZAS TRWANIA:
18.06.2021 — 15.09.2021
MIEJSCE WYSTAWY:
galeria lokal_30, Wilcza 29a/12, Warszawa, Fundacja Arton, Foksal 11/4, Warszawa
KURATORKI:
Dobromiła Dobro, Agnieszka Kalita, Hanna Kraś, Agata Ostrowska, Agata Plater–Zyberk, Katarzyna Trzeciak
OPIEKA MERYTORYCZNA:
dr Marika Kuźmicz
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Wystawa jest częścią projektu „NOT YET WRITTEN STORIES: WOMEN ARTISTS’ ARCHIVES ON-LINE” realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa
Partnerzy projektu:
Fundacja Arton, Polska
LCCA - Latvian Centre for Contemporary Art, Łotwa
Office for Photography, Chorwacja
SCCA-Ljubljana - Center for Contemporary Arts, Słowenia

Projekt „Not Yet Written Stories - Women Artists' Archives Online”
O Fundacji:
Fundacja Arton jest organizacją non-profit, utworzoną w 2010 r. z inicjatywy dr Mariki Kuźmicz. Prowadzi działalność badawczą i wystawienniczą, koncentrując się na sztuce lat 70. XX w. Główną aktywnością fundacji jest opracowywanie archiwów artystów, którzy w tamtym okresie współtworzyli polską sztukę. Fundacja do tej pory zorganizowała około 30 wystawy i pokazów filmowych w kraju i za granicą. W 2019 wspólnie z partnerami z Niemiec, Chorwacji, Belgii i Estonii zrealizowała unijny grant, w efekcie którego powstało powszechnie dostępne repozytorium online o nazwie „Forgotten Heritage - European Avant-gard Art Online”, które zawiera około 8 tysięcy posortowanych i sklasyfikowanych archiwów. Fundacja zajmuje się również działalnością edukacyjną i wspiera studentów kierunków artystycznych. Realizowała projekty z partnerami z Holandii, Chorwacji, Francji, Estonii, Łotwy, Słowenii, Belgii czy Niemiec.
Więcej: www.forgottenheritage.eu/artists