grypsy-z-celi-smierci-koncert-slownomuzyczny-poswiecony-pamieci-plk-lukasza-cieplinskiego

„Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego

1 marca 2021 r., w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentuje koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci” poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego, pseud. Pług.
Zapis wydarzenia będzie dostępny w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od godz. 18.00.

Na warstwę słowną koncertu złożą się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna. W wydarzeniu wezmą udział: aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”), saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski – pianista, ceniony kompozytor, aranżer.

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński – niezłomny dowódca Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem. Więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Stał się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii – ważnym jest nauczanie i przypominane o tych zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

Termin: 1 marca 2021 r., godz. 18.00

Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych (FB, YT) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (facebook.com/events/832329234016087)

Organizator wydarzenia: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Patroni medialni: TVP Historia, TVP Kultura, TVP3 Gdańsk, Radio GdańskTrójmiasto.pl

„Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego

„Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego

Biogramy artystów dostępne na: muzeum1939.pl/koncert-slownomuzyczny-grypsy-z-celi-smierci/aktualnosci/4153.html

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE