polski-teatr-tanca-polish-dance-theatre

POLSKI TEATR TAŃCA, POLISH DANCE THEATRE

26 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej, czyli premierę online najnowszego spektaklu Polskiego Teatru Tańca pt. „Walka o ogień i wzrost gospodarczy”.

Spektakl powstaje we współpracy artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca z grupą twórców, wyłonioną w konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Szyderców 2020.

Reżyser Szymon Kaczmarek, choreograf Mikołaj Karczewski, dramaturg Żelisław Żelisławski, scenografka Kaja Migdałek i kompozytor Kamil Tuszyński budują sceniczną wizję procesu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie.

Zaglądając w prehistoryczną przeszłość i patrząc w postapokaliptyczną przyszłość, twórcy zadają sobie pytanie, jak wiele ludzkość zapłaciła za pęd ku rozwojowi, który rozpoczął się w momencie odkrycia ognia, i ile kosztować nas będzie jeszcze wyścig ewolucyjny, gospodarczy i technologiczny.

Spektakl jest próbą wyobrażenia sobie innych niż ludzka świadomości, wrażliwości i motoryk. I zarazem podróżą poprzez właściwe różnym ziemskim gatunkom sposoby istnienia w świecie, odbywającą się poprzez medium, jakim są ciała tancerzy. Podróż ta obejmuje miliardy lat i niekończoną różnorodność kształtów, jakie może przyjąć życie - od organizmów jednokomórkowych, poprzez ssaki naczelne po fantastyczne materializacje „istnień możliwych”, wywiedzione z koncepcji ewolucji spektulatywnej, poświęconej refleksji nad rozwojem - i wyglądem - gatunku ludzkiego w odległej przyszłości.

Inspiracjami do stworzenia spektaklu był film „Walka o ogień” Jeana-Jacques'a Annauda oraz publikacje prymatologa Fransa de Waala i ewolucjonisty Dougala Dixona. Jednym z kontekstów pracy autorów „Walki o ogień i wzrost gospodarczy” jest nowy, roczny idiom w Polskim Teatrze Tańca - „Człowiek - roślina” 2021. Zrodzony z z dostrzegania „spektakli tańca” w zjawiskach przyrody, jest w Polskim Teatrze Tańca czasem intensywnego obcowania z bioróżnorodnością form natury i wszechobecnością ich piękna. Innymi punktami odniesienia są zmiany klimatyczne, realnie się dziejąca apokalipsa, z mniej antropocentrycznego punktu widzenia okazująca się jedną z wielu katastrof, które przetrwał ziemski ekosystem. Apokalipsa, która, rozumiana jeszcze inaczej - na poziomie komórkowym wydarza się codziennie i jest elementem procesu ewolucji.

„Walka o ogień i wzrost gospodarczy” - albo Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej - to spektakl, podczas którego można doświadczyć wszystkich stadiów ewolucji, nabierając innej perspektywy w myśleniu o własnym ciele i człowieczeństwie. To czas odnajdywania w sobie ciekawości spojrzenia na świat z perspektywy innego niż ludzki, żywego organizmu.

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: TVP Kultura, kulturapoznan.pl /IKS, Kultura u podstaw, e-teatr.pl, wsparcie medialne: taniecpolska.pl

Na zdjęciu: Szymon Kaczmarek, Mikołaj Karczewski i Żelisław Żelisławski – twórcy spektaklu „Walka o ogień”, fot. Andrzej Grabowski

Na zdjęciu: Szymon Kaczmarek, Mikołaj Karczewski i Żelisław Żelisławski – twórcy spektaklu „Walka o ogień”, fot. Andrzej Grabowski

Więcej informacji o konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca ptt-poznan.pl/pl/node/632

Zapraszamy na rozmównicę pt. “Antropopo(d)stęp” z Szymonem Kaczmarkiem i dr Andrzejem Marcem, filozofem badającym spekulatywny relatywizm, ontologię zwróconą ku przedmiotom oraz „ciemną ekologię” ptt-poznan.pl/pl/node/936

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE