minima-luridica-wygrywa-vi-konkurs-im-prof-t-kotarbinskiego

„Minima luridica” wygrywa VI Konkurs im. Prof. T. Kotarbińskiego

Nagrodę w VI edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego dla najlepszej książki humanistycznej w Polsce zdobyła „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche. Jej autor – Jerzy Zajadło, laureat VI edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego otrzymał 50 000 PLN na dalsze badania naukowe.

- Wyróżnienie dla tej książki w Konkursie im. T. Kotarbińskiego jest jakimś wyzwaniem do tego, żeby uczynić prawo i prawoznawstwo przedmiotem "dobrej roboty", ponieważ wszyscy tego potrzebujemy – skomentował prof. Jerzy Zajadło (Uniwersytet Gdański) w nawiązaniu do „Traktatu o dobrej robocie” T. Kotarbińskiego.

Święto humanistyki

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 000 zł na dalszy rozwój naukowy.

- Dowodem na ogromny potencjał polskiej humanistyki niech będzie fakt, iż w wyjątkowo trudnym dla wszystkich 2020 roku zebraliśmy niemal rekordową liczbę prac, po raz kolejny przekonując się, jak wiele do zaoferowania, bez względu na okoliczności, mają polscy naukowcy – mówi prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Każdego roku Kapituła Konkursu wskazuje pięć najlepszych książek z takich obszarów jak, m.in. filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. Wybrane dzieła niejednokrotnie wpisują się w aktualny dyskurs społeczny i naukowy.

Nagrodę im. Prof. Kotarbińskiego wręczono, po raz szósty, podczas gali organizowanej dorocznie przez Uniwersytet Łódzki, która przez samych naukowców nazywana jest coraz częściej „świętem humanistyki”. Tegoroczna formuła gali, jak i czas w jakim się odbyła, były nieco inne niż dotychczas, z wiadomych powodów. Same założenia konkursu – obrady Kapituły, sposób wyłonienia laureata nagrody czy przebieg uroczystości, pozostały jednak niezmienne.

Laureatami V poprzednich edycji nagrody są:

• Jan Strelau - Uniwersytet Humanistycznospołeczny - SWPS,
• Ewa Kołodziejczyk - Polska Akademia Nauk,
• Dorota Sajewska - Uniwersytet Warszawski,
• Andrzej Friszke – Polska Akademia Nauk,
• Grzegorz Ziółkowski – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„W wolności najważniejsza jest jej świadomość”

Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty.

Został nim Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego - wybitny filozof i doskonały pedagog. Człowiek głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych myśli oraz, po prostu, porządny człowiek.

Prof. Tadeusz Kotarbiński był polskim filozofem, logikiem i etykiem. Przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie" poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Jerzy Zajadło, laureat VI edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Jerzy Zajadło, laureat VI edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Więcej informacji o konkursie: www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/nagroda-im-t-kotarbinskiego

Bieżące informacje: www.facebook.com/nagrodatk

Skrót gali wręczenia Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego:
www.youtube.com/watch?v=5ULhdOihLqk&t=31s

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE