dark-fantasy-w-galerii-xx1

Dark fantasy w Galerii XX1

Bestiariusz / Dark Fantasy, to tytuł wystawy Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, prezentowanej w warszawskiej Galerii XX1. Instalację łączącą elementy inscenizacji teatralnej, epizody filmowej narracji z formułą wystawy sklepowej będzie można oglądać od 22 stycznia z zewnątrz przez witryny galerii. Wystawa potrwa do 26 lutego.

Instalacja Bestiariusz/Dark Fantasy, którą od 22 stycznia do 26 lutego będzie można obejrzeć w Galerii XX1, to mroczna i metaforyczna fantazja, łącząca elementy inscenizacji teatralnej, epizody filmowej narracji z formułą wystawy sklepowej – eleganckiego, choć nietypowego butiku. Wystawa dostępna jest przez wielkie witryny galerii bez potrzeby wchodzenia do jej wnętrza. Ograniczenie jest rezultatem zarówno obecnych wymogów sanitarnych, jak i samej koncepcji wystawy. Wszystkie wymienione elementy nie są po prostu kompilacją zgromadzonych składników, lecz wynikają z natury wykorzystanych obiektów, którymi przede wszystkim są manekiny ubrane w markową odzież i z realistycznymi maskami zwierząt na głowach.

Postacie w modnych ubraniach zdają się celebrować swoją postawę uczestniczenia w świecie sztuki, zajęci sobą kreują swój świat, natomiast my (z naszymi wyobrażeniami i problemami) oglądamy wszystko z zewnątrz. „Oni” są jakby u siebie, pomiędzy sztuką, która jest „o nich”. Najbardziej chyba niepokojący w pierwszej chwili jest bezruch oglądanych postaci, zastygłych jakby w trakcie zdarzenia, które tworzą. Zwierzęco-ludzkie istoty zdają się uczestniczyć w wernisażu wystawy, która nie jest jeszcze w pełni ukończona. Dziełami na „ich” wystawie są głównie obrazy dotyczące zwierząt i zawierające wypowiedzi o zwierzętach. Jednakże dla nas, oglądających całość przez witryny, te hybrydyczne postacie reprezentowane przez manekiny są oczywiście także składnikami wystawy – wyjaśnia kurator wystawy Grzegorz Borkowski.

Mroczny klimat sączy się także z prezentowanego w witrynie wystawy wideo performansu Ewy Bloom-Kwiatkowskiej. Artystka wnika w tym działaniu w element kultowego horroru The Ring, którego istotnym rekwizytem jest kaseta VHS zawierająca sekwencję przerażających obrazów przedstawiających cierpienia zwierząt powodowane przez ludzi. Nawiązanie do konwencji i klimatu dark fantasy wynika z przekonania artystki, że Fantastyka grozy i filmowy świat realizmu magicznego są alternatywnym odpowiednikiem dla absurdów rzeczywistości.

Instalacja oscyluje pomiędzy sferą teatru, filmu, mody czy sztuki „galeryjnej”. Utrzymuje jednak stale związek z konwencją dark fantasy, a wspólnym tematycznym mianownikiem pozostaje ludzkie współistnienie ze zwierzętami. Dla nich – w globalnej skali – współistnienie to jest zdecydowanie zbyt często upiorne – tłumaczy dalej Grzegorz Borkowski.
Ten wątek podejmują eksponowane na wystawie „ilustracje” przygotowane przez artystkę. Wykonane w specyficznej mieszanej technice bliskiej collage’u, nawiązują do idei bestiariusza, jako kompendium przedstawień bestii, fantastycznych stworów, które od czasów starożytnych okazują się wciąż nieodzownym składnikiem ludzkiej wyobraźni. W bestiariuszu Ewy Bloom-Kwiatkowskiej zwierzęco-ludzkie istoty apelują o empatię wobec nich, ale także o współodczuwanie z wszelkimi istotami słabszymi, jakkolwiek dziwnie by nie wyglądały.

Wystawa Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, mat. prasowe

Wystawa Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, mat. prasowe

Galeria XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury. Mieści się w Warszawie przy al. Jana Pawła II 36, www.galeriaxx1.plfacebook.com/galeria-XX1.

Mazowiecki Instytut Kultury jest beneficjentem Funduszu Wsparcia Kultury, pomocy finansowej polskiego rządu skierowanej do sektora kultury podczas pandemii COVID-19.

VOD

Informacje kulturalne, 27.09.2023

Informacje kulturalne, 26.09.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE