11-stycznia-startuje-20-edycja-konkursu-artystyczna-podroz-hestii

11 stycznia startuje 20. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie” – Wisława Szymborska, „Poezje”

Artystyczna Podróż Hestii od 20 lat łączy różne porządki i rzeczywistości – jest pomostem pomiędzy wieloma światami. Pokazuje, że sztuka może działać poza wszelkimi podziałami, a relacje pomiędzy publicznością, instytucjami czy światem artystycznym są bezcenne i ponadczasowe. Wydarzenia roku 2020 z jednej strony obnażyły nasze liczne słabości, z drugiej zaś pokazały siłę wspólnotowości, podkreślając wagę działań artystycznych, w których, niczym w soczewce, odbijają się nasze pragnienia, lęki i oczekiwania.

Rok 2021 będzie połączeniem różnych doświadczeń; na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przyjrzą się sobie dwa różne światy: ten „sprzed” i ten „po”. Po raz pierwszy prezentować będziemy obok siebie prace finalistów i finalistek dwóch edycji konkursu, 19 i 20 edycji, które choć matematycznie sobie bliskie, wydają się dzisiaj kalendarzowo tak odległe.
Jubileusz to czas podsumowań, weryfikacji minionego czasu i refleksji. W ubiegłym roku świat stanął przed wyzwaniem dopasowania się do nowych ograniczeń. Jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość? Z pewnością inaczej. Dużą jej część trzeba zaprojektować od nowa.
Wielowymiarowość 20 edycji i czasu nowej rzeczywistości została zaznaczona przez zastosowanie abstrakcyjnej identyfikacji wizualnej, która z jednej strony jest dość subtelna, z drugiej niepokojąca. Pole do jej interpretacji pragniemy zostawić odbiorcy.

Zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyjmowane są od 11 stycznia do
23 marca 2021
przez internetowy panel zgłoszeniowy. Laureatów i laureatki obu edycji poznamy 11 czerwca 2021.
zgloszenie.artystycznapodrozhestii.pl/Konkurs2021

Do udziału w konkursie zapraszamy studentów i studentki IV i V roku studiów jednolitych, oraz I i II roku studiów magisterskich uczelni artystycznych, tworzących prace w obszarach: malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance. Przed uczestnikami 20 edycji konkursu APH, jak co roku, stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w jednym z dwóch prężnie działających ośrodków rezydencyjnych: w Nowym Jorku lub, po raz drugi w naszej historii, w Wilnie. Organizatorzy zadbają o to, by artystyczna podróż laureatów odbyła się w bezpiecznych warunkach, udzielając wszelkiego potrzebnego wsparcia. Z okazji jubileuszowej odsłony konkursu wprowadziliśmy jeszcze jedną nagrodę: pięcioro jej laureatów weźmie udział w kolektywnych warsztatach art brandingowych w ośrodku rezydencyjnym w Sokołowsku. Ponadto, jedna osoba może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia w ramach Nagrody Specjalnej Prezesa Piotra M. Śliwickiego.

Harmonogram 20 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii:

11.01.2021: ogłoszenie konkursu i początek przyjmowania zgłoszeń.
23.03.2021: koniec nadsyłania zgłoszeń do konkursu.
7.05.2021: wybór finalistów konkursu i publikacja ich nazwisk na stronie konkursu zgloszenie.artystycznapodrozhestii.pl/Konkurs2021 oraz w mediach społecznościowych Fundacji.
od 31.05.2021: wystawa finałowa i prezentacja prac finalistów konkursu w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
11.06.2021: ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu i przyznanie nagród.
31.05.2021 – 13.06.2021: wydarzenia towarzyszące wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą - filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

SKŁAD JURY:
Piotr M. Śliwicki – przewodniczący jury, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;
Nathalie Anglès - kuratorka i krytyczka sztuki, dyrektor Residency Unlimited w Nowym Jorku;
Sebastian Cichocki – kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
Jarosław Fliciński – artysta;
Magdalena Kąkolewska - prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;
Paweł Sosnowski - krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;
Michał Suchora - kurator, Galeria BWA Warszawa;
Bogna Świątkowska – prezeska Fundacji Bęc Zmiana;
Agnieszka Tarasiuk – kuratorka, dyrektorka Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

11 stycznia startuje 20 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

11 stycznia startuje 20 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, świętujące w 2021 roku trzydziestolecie swojej działalności na rynku. Ugruntowana pozycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest możliwa dzięki powołaniu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i wieloletniej współpracy Fundacji z partnerami instytucjonalnymi. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Residency Unlimited w Nowym Jorku, centrum rezydencyjne Rupert w Wilnie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się coroczne wystawy finalistów. Przez niemal 20 lat trwania konkursu zbudowana została kolekcja składająca się z ponad 50 dzieł; zrealizowano również 31 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku, Walencji i Wilnie oraz ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych w całym kraju.

Bądź na bieżąco:
artystycznapodrozhestii.pl
#konkursaph
Facebook: Artystyczna Podróż Hestii
Instagram: @konkursaph

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE