portret-osobisty-vol-3-wystawa-outdoorowa

PORTRET OSOBISTY VOL. 3 / wystawa outdoorowa

Artyści: Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło
Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek
Termin: 01–14.12.2020, Warszawa

Lokalizacje:


– ekrany:
Metro Świętokrzyska,
Chmielna przy Pasażu Wiecha,

– słupy podświetlane:
Al. Jerozolimskie / E. Plater / po stronie PKiN,
Rondo Dmowskiego / Hotel Metropol,
Marszałkowska / metro Świętokrzyska,
Rondo Dmowskiego / Al. Jerozolimskie.

Zapraszamy na spacer po centrum Warszawy, gdzie będzie można zobaczyć nietypową odsłonę projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 3”. W formie wystawy outdoroowej zaprezentowane zostaną zdjęcia autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło. Spacer można zacząć od ulicy Chmielnej, przy Pasażu Wiecha, następnie pójść do stacji metra Świętokrzyska i dalej na ulicę Emilli Plater od strony Pałacu Kultury i Nauki. Na wystawę składa się część z powstałych prac. W przyszłości, gdy sytuacja pandemiczna pozwoli, wszystkie zrealizowane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Promocyjnej w Warszawie.

Prace powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu, który od kilku lat realizowany jest na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujący do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Projekt odbył się w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Efektem są niepowtarzalne i unikatowe portrety. Wystawa outdoorowa potrwa do 14.12.2020.

Artyści o „Portrecie osobistym”

Dyba i Adam Lach: „Portret osobisty to metakonstrukcja: kim jesteśmy, jak postrzegamy swoją zewnętrzną powłokę, co odkrywamy zaglądając do środka, kim chcemy być dla siebie, kogo odgrywamy dla innych. A kiedy po drugiej stronie pojawia się ten Inny, to wszystkie te wymiary zaczynają ze sobą tańczyć”.

Silvia Pogoda: „Portret osobisty to dla mnie idealistyczne drążenie do znalezienia formy, która w danym momencie pozwala jak najwierniej odzwierciedlić prawdę o osobie portretowanej. Zawsze jest to perspektywa fotografa. W idealnym wypadku jest to udany wynik przekroczenia subtelnej granice kiedy w portrecie znajdzie się więcej informacji o portretowanym, niż o portreciście”.

Bartek Wieczorek: „Portret osobisty to filtrowanie bohatera przeze mnie samego, szukanie podobieństw, szukanie emocji, które mam w sobie. Jednym z pierwszych komentarzy przy odbiorze mojego projektu, było to, że dobrałem bohaterów melancholijnych. Tak naprawdę to były bardzo różne osoby. Myślę, że ta melancholia to coś, co chciałem w nich znaleźć i pokazać. Pokazać przez to też kawałek siebie.
Mój „portret osobisty” to tydzień inspirujących spotkań, w którym robiłem zdjęcia nie tylko bohaterom, ale też miejscom, które mijałem i które odwiedziliśmy razem. Chciałem, żeby te spotkania były bardzo intymne, bez dodatkowej ekipy, asystentów. Taka praca pozwala na szczere pokazanie osoby i szukanie w niej ciekawych historii bez zasłaniania się make upem i rekwizytami”.


Marta Zgierska i Mateusz Sarełło: „Portret osobisty to obraz, który uobecnia nas samych, który trwa dzięki doznaniu. W naszych fotografiach skupiliśmy się na ciele i gestach wykonywanych w przestrzeniach przyszłych domów. Opowiadamy o powstawaniu miejsca, o pamięci ciała, o wyzwoleniu się w ruchu.
Oprócz zdjęć w przestrzeniach na koniec każdego spotkania wykonywaliśmy bliższy portret. Ich zestaw stał się zapisem poniesionych kosztów zaangażowania się w proces twórczy. Nasze bohaterki, zmęczone, ale też pootwierane, nie zwracały uwagi na detale swojego wyglądu czy ubrania - po prostu były”.

Nicole Marta 2020, fot. Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Nicole Marta 2020, fot. Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury
Partner wystawy: Warexpo
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, ELLE, Notes Na 6. Tygodni, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3” współfinansuje M. St. Warszawa.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE