auksodrone-tychy-68112020

AUKSODRONE – Tychy // 6–8.11.2020

Dziwny to czas, trudny rok. Pełen dramatycznych wydarzeń, wyzwań ponad siły, ale i nadziei mimo wszystko. Niemniej już starożytni znajdowali pocieszenie w sentencji, która przypomina nam, że choć życie jest krótkie, sztuka na szczęście trwa długo. Będzie wzruszać, niepokoić lub zachwycać nawet kiedy nas, pył marny, zdmuchnie już wiatr historii.

Wiosną tego roku pożegnaliśmy Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego kompozytora, którego dzieło nie tylko pamiętać będą następne pokolenia, ale którego wszyscy jeszcze długo będziemy uczyli się poznawać i rozumieć. Na AUKSODRONE zaczniemy już teraz, zapraszając Państwa na cykl PENDERECKI 2.0, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane dzieła Mistrza. W nieortodoksyjny sposób skonfrontują się z nimi muzycy orkiestry AUKSO oraz goście – Piotr Orzechowski i Skalpel. Kto, jeśli nie Penderecki, zasługuje na odważne, nowe, eksperymentalne odczytania? W tym kontekście zabrzmi również muzyka Jonny’ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead, który w swych kompozycjach składa hołd polskiemu twórcy.

Pozostałe dwa cykle tegorocznego AUKSODRONE są bywalcom festiwalu doskonale znane – OPERA NOVA szuka nowego języka (i nowej publiczności) dla współczesnej opery, natomiast JAZZ+ to zderzenie jazzowej improwizacji z żywiołem orkiestry, wielkich indywidualistów tej sceny z dyscypliną orkiestry.

Ubiegłoroczna prezentacja trzech aktów Dracha, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, okazała się strzałem w dziesiątkę, więc idziemy za ciosem. Tym razem pisarz nie posiłkował się wcześniejszym tekstem, ale stworzył oryginalne libretto – owoc fascynacji obu twórców morzem. „Nie trzeba się w morzu zanurzać, żeby jego głębi doświadczyć” – zauważa Nowak. W Tychach, ponad 500 km od morskich fal, w formule trzyczęściowego serialu zaprezentowana zostanie Syrena. Melodrama aeterna – utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy. Kobieta, Mężczyzna i Syrena – głosami Joanny Freszel, Jana Jakuba Monowida i Ewy Biegas – wyśpiewają tęsknotę, miłość, wolność, strach, chaos i pustkę.

W cyklu jazzowym gośćmi AUKSO w tym roku będą: Marcin Wasilewski Trio, gwiazda kultowej wytwórni ECM, z zupełnie nowym programem autorstwa lidera grupy, fenomenalny gitarzysta Marek Napiórkowski z powstałą na zamówienie festiwalu kompozycją String Theory oraz znakomity saksofonista Adam Pierończyk, który również specjalnie na tę okazję przygotował nowy utwór, rozpisany na orkiestrę, elektronikę i oczywiście saksofon.

Katalizatorem tych wszystkich żywiołów i ich spoiwem będzie jak zawsze AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez niestrudzonego Marka Mosia, zawsze otwartego na nowe muzyczne wyzwania i otwierającego szeroko drzwi Mediateki dla poszukujących artystów reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne oraz publiczności, która lubi być zaskakiwana.

Koncertom towarzyszyć będą warsztaty, spotkania z artystami oraz DJ-sety w wykonaniu duetu HCH, czyli Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego, którzy obiecują stworzyć szeroki kontekst dla Syreny Nowaka i Twardocha w trzech odsłonach: morze, mity i śpiew. Od Debussy'ego po syreny alarmowe – na AUKSODRONE warto być od pierwszej do ostatniej minuty.

Uczestnictwo w wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatne. Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z dziewięciu koncertów. Bilety w cenie 59 zł/dzień, 119 zł/karnet trzydniowy można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym https://www.ticketmaster.pl/.

Współorganizatorami AUKSODRONE są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

Utwór „Syrena. Melodrama aeterna” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

AUKSODRONE – Tychy // 6–8.11.2020

AUKSODRONE – Tychy // 6–8.11.2020

Więcej informacji na: www.auksodrone.com

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE