przeglad-filmowy-w-kinie-w-centrum-sztuki-wspolczesnej-zamek-ujazdowski

Przegląd filmowy w kinie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kino kryzysów

Czas trwania: październik 2020–czerwiec 2021
Bilety: 10–16 zł
Kurator: Michał Matuszewski

Konflikt, paraliż, katastrofa – to słowa odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Kryzys ekologiczny, finansowy i geopolityczny, w obliczu którego stoi ludzkość, to czas przemian i szukania dróg wyjścia. Czy kryzys może być konstruktywny i nieść za sobą pozytywne zmiany? Przegląd filmowy Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest poświęcony politycznym, klimatycznym i ekonomicznym załamaniom jako koniecznej części głębszej zmiany społecznej.

Czy każdemu przełomowi historycznemu odpowiada gatunek, w którym najlepiej wyraża się duch epoki? W całorocznym programie Kino kryzysów znalazły się eksperymentalne dokumenty, które nie tylko opisują współczesne zmiany społeczne, ale są także dobrym punktem wyjścia do refleksji o formalnych i etycznych aspektach obrazowania kryzysów.

Współczesne konflikty nie dotyczą jedynie sfery polityki, ekonomii i ich społecznych konsekwencji. Towarzyszy im także kryzys prawdy i pytanie o sposoby obrazowania zmiany. Jakie problemy moralne wiążą się z reprezentacjami wojen, nierówności czy migracji uchodźców? Kryzys to stan, który wywołuje poczucie zagrożenia i katastroficzne nastroje. W jaki sposób możemy przekroczyć fatalizm i melancholię, towarzyszące schyłkowi? Podczas przeglądu zastanowimy się, czy kryzysy mogą stać się momentami napięć wyzwalających energię potrzebną do tworzenia nowych scenariuszy przyszłości.

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Przegląd filmowy finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy
FINA, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Art Cinema CICAE, Europa Cinemas, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, mojeekino.pl

Partnerzy medialni
Miesięcznik KINO, Filmweb, Czasopismo EKRANY, Aktivist, Notes.Na.6.Tygodni, Dwójka, TVP Kultura

Przegląd filmowy w kinie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Przegląd filmowy w kinie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Więcej informacji o przeglądzie filmowym na stronie
u-jazdowski.pl/kino/repertuar/kino-kryzysow

VOD

Informacje kulturalne, 26.09.2023

Informacje kulturalne, 25.09.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE